• تاکید بر گسترش روابط همه جانبه تهران - آنکارا / لزوم تامین منافع ملی دو کشور در قراردادهای تجاری و اقتصادی

   در دیدار شریعتمداری و زیبکچی صورت گرفت :

   تاکید بر گسترش روابط همه جانبه تهران - آنکارا / لزوم تامین منافع ملی دو کشور در قراردادهای تجاری و اقتصادی

   تاکید بر گسترش روابط همه جانبه تهران - آنکارا / لزوم تامین منافع ملی دو کشور در قراردادهای تجاری و اقتصادی

   وزیر صنعت ، معدن و تجارت گفت : معتقدم با توجه به اراده مستحکم رهبران دو کشور ایران و ترکیه به گسترش همه جانبه روابط ، باید قدمهایمان را سریعتر برداریم.

   به گزارش شاتا محمد شریعتمداری در دیدار با وزیر اقتصاد ترکیه وهیات همراه افزود : بسیار خوشحالم که در کنار سند کمیسیون مشترک یک پیش نویس توافقنامه همکاری در زمینه صدور خدمات فنی و مهندسی و نیز همکاری های مشترک برای این فعالیتها در کشور ثالث بین دو کشور آماده امضا شده است.
   وی افزود : امیدوارم آغازی برای فعالیتهای گسترده و همکاری های مشترک خدمات فنی و مهندسی بین دو کشورایران وترکیه و سرآغاز ارزشمندی برای فعالیتهای بزرگ آینده باشد.
   شریعتمداری تصریح کرد : مناسب است در مفاد پیش نویس صورت جلسه کمیسیون مشترک برخی نکات عملیاتی تری را در متن صورت جلسه کمیسیون مشترک همکاریهای همه جانبه دوکشور وارد کنیم و اجرایی تر و عملیاتی تر در حل مشکلات دو کشوروارد شویم.
   وی با اشاره به سفرهای ایرانیان به کشور ترکیه افزود : واقعیت این است که مردم ما هم مثل دولتمردان نسبت به ترکیه احساس برادری و نزدیکی و اخوت دارند و سفرهای قابل ملاحظه ایرانیها به ترکیه نشانگر این است . البته امیدواریم با ایجاد پایه های مناسب گردشگری شاهد حضور اتباع کشور دوست و برادرترکیه بیش از پیش در ایران باشیم.
   وزیر صنعت ،‌معدن و تجارت با اشاره به مذاکرات روسای جمهور دو کشور تصریح کرد : دراین مذاکرات دو طرف بسیار عملیاتی صحبت کردند و در شورای عالی همکاری های دو کشور روسای جمهور دو کشور و نیز معاون اول رییس جمهور ما و نخست وزیر ترکیه با هم مذاکرات بسیارروشنی داشتند.
   در ادامه وزیر اقتصاد ترکیه نیز در این نشست 2 ساعته با وزیر صنعت ، معدن و تجارت کشورمان بر تامین منافع دو کشور در امضای قراردادها و اسناد تاکید کرد.
   نیهات زیبکچی افزود : معتقدم راه درست در نظر گرفتن منافع مشترک دو طرف است.
   وی تصریح کرد : روابطی که در چارچوب آن فقط منافع یک طرف تامین شود روابط پایداری نخواهد بود.
   زیبکچی افزود : متنی که قرار است امروز در خصوص خدمات متقابل مهندسی رایزنی و مشاوره و امضا شود متن فوق العاده مهمی است و ارزش نمادینی دارد.
   وی یادآور شد : قطعا این جایگاهی که الان قرار داریم نقطه ایده آل ما نیست و باور داریم که کارهای بسیاری هست که می توانیم با هم انجام دهیم.
   زیبکچی تصریح کرد : این واقعیتی است که ما بعضا با اتفاقات نه چندان مثبت برای حل موانع و مشکلات زمان زیادی را هزینه می کنیم و فرصت را از دست می دهیم و گاهی با تمرکز بر روی جزئیات قراردادها و وسواسی که به خرج می دهیم گامی به عقب برداشته و در واقع فرصت سوزی می کنیم.
   وی افزود : روسای جمهور دو کشور با دیدگاه بلند نظرانه اهدافی که برازنده دو کشور است را با ایده های بزرگ مطرح می کنند و امیدوارم ما نیز هر چه زودتر اقدامات ملموس را شروع کنیم.
   وزیر اقتصاد ترکیه ادامه داد : ایران و ترکیه مکمل هم برای همکاری ها هستند و با در کنار هم قرارگرفتن این دو کشور و ایجاد هم افزایی ، قدرت فوق العاده ای پیدا می کنند .

   لازم به ذکر است شریعتمدار ی و نیهات زیبکچی همچنین در خصوص برداشتن دیوارهای تعرفه ای و کاهش تعرفه ها ، حذف safe card ، مقررات گمرکی طرفین ، برقراری تعرفه های ترجیحی بین دو کشور و نیز مشکلات شرکتهای فعال بخش خصوصی طرفین برای فعالیت در کشور مقابل بحث و گفتگو کردند.

   خبرنگار: منصوره قنبری

   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی: