• رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان:

   مبادلات مرزی کردستان از 3 میلیارد و 130 میلیون دلار گذشت

   مبادلات مرزی کردستان از 3 میلیارد و 130 میلیون دلار گذشت

   رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کردستان مبادلات مرزی استان را از ابتدای امسال تاکنون 3 میلیارد و 132میلیون دلار عنوان کرد.

   به گزارش شاتا محمد دره وزمی در گرامیداشت بیست و یکمین سالروز ملی صادرات در استان کردستان افزود: استان کردستان به دلیل برخورداری از 227 کیلومتر مرز با کشور همسایه دارای ظرفیت تجاری و مبادلات مرزی بالایی است.
   وی تصریح کرد: کل مبادلات مرزی از طریق 3 گمرک سنندج، باشماق و بانه استان کردستان در طول 7 ماهه ابتدای سال 96 حدود 283 هزار تن به ارزش 196 میلیون دلار بوده است.
   به گفته دره وزمی از نظر سهم صادرات، استان کردستان 8 دهم درصد کل صادرات کشور و مجموع صادرات استان در سایر گمرکات حدود 2 درصد صادرات کشور است.
   رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان یادآور شد: به لحاظ صادرات در سال‌جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل 7 درصد رشد داشته‌ایم و 97 درصد کل صادرات کردستان از گمرکات استان به کشور عراق و 3 درصد به سایر کشورها بوده است.
   وی عنوان کرد: سهم کل صادرات کشور ایران به کشور عراق 16 درصد است که سهم استان کردستان از این میزان صادرات 5 درصد است.
   رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان با بیان اینکه 19.9 میلیون تن کالا به ارزش 27 میلیارد و 800 میلیون دلار در 7 ماهه امسال در کل کشور واردات انجام شده است افزود: در کردستان 42 میلیون دلار واردات صورت گرفته که 36 هزار تن به لحاظ وزنی و 15 صدم درصد واردات کشور را به خود اختصاص داده است.
   وی با بیان اینکه 90 درصد واردات به داخل کشور از مرز کردستان از کشور عراق انجام می‌گیرد، افزود: 82 درصد صادرات و واردات استان از مرز باشماق انجام شده است.
   دره‌ وزمی عنوان کرد: با توجه به حجم بالای مبادلات مرزی از مرز باشماق مریوان، توجه جدی به توسعه زیرساخت‌های این مرز برای تسهیل گری در امر صادرات ضروری است .
   وی با بیان اینکه در طول سال‌جاری 2 میلیارد و 516 میلیون دلار ترانزیت در استان انجام شده ، گفت: مبادلات مرزی استان از ابتدای امسال تا کنون 3 میلیارد و 132میلیون دلار که لحاظ ارزش وزنی یک میلیون و 620 هزار تن بوده است.
   رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان از صادرات به عنوان شاه کلید رونق اقتصادی در هر کشوری نام برد و گفت: محصولی که صادر می‌شود باید قابلیت رقابت با محصولات موجود در بازار چه از لحاظ ارزش و چه کیفیت را دارا باشد.
   دره وزمی گفت: تحقیق و توسعه در واحدهای تولید برای گرفتن نبض بازارهای بین‌المللی و سنجش ذائقه بازار برای متناسب کردن تکنولوژی از اهمیت بسزایی برخوردار است.
   وی با بیان اینکه واحدها باید خود را مجهز به علم روز کنند، اذعان کرد: یکی از خلاهای ما در حوزه صادرات نبود شرکت‌های تخصصی و قوی صادراتی است.
   در پایان مراسم روز ملی صادرات در استان کردستان ، 6 نفر از صادرکنندگان برگزیده استانی و 9 نفر از خادمان صادرات تقدیر شدند.

   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
Page created in 1.9537470340729 seconds.
memoryUsage : 46848Kb