• موافقت‏ نامه منطقه‏ ای تسهیل تجارت بدون کاغذ گامی بلند به سوی یکپارچه سازی سامانه های جامع تجارت

   موافقت‏ نامه منطقه‏ ای تسهیل تجارت بدون کاغذ گامی بلند به سوی یکپارچه سازی سامانه های جامع تجارت

   موافقت‏ نامه منطقه‏ ای تسهیل تجارت بدون کاغذ گامی بلند به سوی یکپارچه سازی سامانه های جامع تجارت

   ایران به عنوان یکی از اعضای کمیسیون اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد در آسیا و اقیانوسیه (اسکاپ) موسوم به UN/ESCAP، موافقت‏نامه منطقه ‏ای تسهیل تجارت بدون کاغذ فرامرزی در منطقه آسیا و اقیانوسیه را شهریور ماه سال جاری امضا کرد.

   این اقدام به همت و کوشش مرکز توسعه تجارت الکترونیکی و همکاری وزارت امور خارجه کشورصورت گرفت و ایران به عنوان پنجمین کشور بعد از ارمنستان، بنگلادش، کامبوج و چین به این موافقت‏نامه پیوسته است.
   کمیسیون اسکاپ، بازوی توسعه منطقه ‏ای این سازمان در محدوده آسیا و اقیانوسیه می‏باشد که از 53 کشورهای عضو و 9 عضو وابسته تشکیل شده است. چشم انداز اصلی کمیسیون اسکاپ این است که به عنوان پلت‏فرم چند جانبه جامعی در توسعه اقتصادی و اجتماعی فراگیر و پایداری در سطح آسیا و اقیانوسیه فعالیت نماید و به ویژه، به موضوع تسهیل و ساده سازی مقررات و فرآیندهای تجارت فرامرزی از طریق تدوین و تصویب موافقت‏نامه های بین‏ المللی و منطقه‏ ای بپردازد.
   در این راستا، کمیسیون مذکور از سال 1394 اقدام به تنظیم موافقت ‏نامه‏ای با محوریت تسهیل تجارت بدون کاغذ فرامرزی نمود و طی آن از کلیه ذینفعان درخواست کرد تا بمنظور دستیابی به یک سیستم متحد و یکپارچه تبادل و شناسایی اطلاعات و اسناد تجاری در تدوین و پیاده‏سازی آن نقش آفرین باشند. از این‏رو مرکز توسعه تجارت الکترونیکی از سوی وزارت امور خارجه بعنوان نقطه تماس ایران به این کمیسیون معرفی گردید و از آن پس مذاکرات مربوط به این موافقت‏نامه را پیگیری نمود تا سرانجام، پس از برگزاری جلسات متعدد در باب تدوین و نهایی ‏سازی متن و مفاد موافقت‏نامه، این سند در 30 اردیبهشت ماه سال 1395 به تصویب اعضا رسید.
   بر اساس این گزارش، مراسم امضای موافقت‏نامه مزبور با هماهنگی دبیرخانه اسکاپ در 29 آگوست مقارن با 7 شهریور ماه سال جاری در بانکوک برگزار شد که طی آن، مقامات کمیسیون مزبور و نمایندگانی از کشورهای بنگلادش، کامبوج، چین، تایلند، مغولستان، پاکستان، کره جنوبی، روسیه حضور داشتند و کشورهای بنگلادش، کامبوج و چین اقدام به امضای موافقت‏نامه نمودند. در آن تاریخ نمایندگی کشورمان در بانکوک به دلیل نهایی نشدن فرآیند داخلی اخذ تاییدیه ‏های لازم از سوی هیئت محترم وزیران بدون اظهار نظری در مراسم شرکت نمود. اما این موافقت‏نامه سرانجام در جلسه مورخ 08/06/96 هیئت وزیران به تصویب و طی تصویب‏ نامه شماره 72533مورخ 14/06/96 توسط معاون اول رئیس جمهور ابلاغ گردید.
   این گزارش در پایان می افزاید: پیوستن به موافقت‏نامه تسهیل تجارت بدون کاغذ فرامرزی در منطقه آسیا و اقیانوسیه یکی از دستاوردهای بزرگ ملی و منطقه‏ای برای کشور است که پیش‏بینی می‏گردد مزایای ذیل را به همراه داشته باشد:
   •    خروج از موضع آسیب‏ پذیری و انزوای اقتصادی و گسترش روابط تجاری در راستای بهره‏ گیری از فضای باز بین‏ المللی ایجاد شده در دوران پسا برجام
   •    تشویق توسعه تجارت در سطح منطقه‏ای و ایجاد زمینه حضور فعال ایران در سازمان‏های اقتصادی بین ‏المللی
   •    افزایش تعامل‏ پذیری سیستم جامع تجارت ایران با سایر کشورهای منطقه و استحکام بخشیدن به روابط سیاسی و اقتصادی میان طرفین
   •    شکل‏ گیری چارچوب‏های قانونی و فنی موثر و مبتنی بر استانداردهای بین‏ المللی روز دنیا در سیستم تجارت الکترونیکی کشور و ایجاد زمینه یکسان‏ سازی مقررات تجاری در سطح بین ‏المللی
   •    ادغام در اقتصاد جهانی به سبب افزایش حجم تبادلات تجاری ناشی از حمایت از معاهدات و پیمانهای بین ‏المللی    

   گالری
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
Page created in 2.5174190998077 seconds.
memoryUsage : 32727Kb