• حجم صادرات ایران به عراق در نیمه نخست امسال 5 درصد افزایش یافت

   معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در همایش بزرگ تجارت ایران و عراق:

   حجم صادرات ایران به عراق در نیمه نخست امسال 5 درصد افزایش یافت

   حجم صادرات ایران به عراق در نیمه نخست امسال 5 درصد افزایش یافت

   معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت از افزایش پنج درصدی صادرات ایران به عراق در 6 ماه نخست امسال در مقایسه با سال گذشته و رسیدن آن به سه میلیارد و 168 میلیون دلار خبر داد.

   به گزارش شاتا از، علی یزدانی روز یکشنبه در همایش بزرگ تجارت ایران و عراق در محل سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی با اشاره به قابلیت‌های بالای همکاری های دو کشور، افزود: تحقق این مهم نیازمند برنامه ریزی و همکاری‌های بخش‌های دولتی و خصوصی طرفین و فراهم کردن زیرساخت ها است.
   به گفته این مقام مسؤول، ایران و عراق دارای بیشترین مرز مشترک و بیشترین تعداد گذرگاه‌های مرزی (15 گذرگاه) همچنین هفت مرز رسمی هستند و ایران در عراق 6 نمایندگی، یک سفارتخانه و کنسولگری در بصره، اربیل، نجف، کربلا و سلیمانیه دارد.
   وی در ادامه خاطرنشان کرد: امروز مردم و مسؤولان عراقی از حضور شرکت‌های ایرانی در توسعه و آبادانی کشورشان استقبال می کنند و امنیت برای فعالان اقتصادی کشورمان بسیار بیشتر از گذشته شده است.
   یزدانی با بیان نصف شدن واردات عراق بین سال‌های 2012 تا 2016 (از 96 میلیارد به کمتر از 48 میلیارد دلار)، به کاهش 37 درصدی واردات این کشور از ترکیه و کاهش 16 درصدی واردات آن از چین اشاره و تصریح کرد: با این وجود، در 6 ماه گذشته صادرات ایران به عراق با افزایش پنج درصدی در همسنجی با پارسال، به سه میلیارد و 168 میلیون دلار رسید.
   وی تاکید کرد: باید زمینه حضور شرکت‌های فنی و مهندسی ایرانی در عراق، همسان سازی رویه ها و فرآیندهای تجاری و مناسب سازی فضای کسب و کار، گسترش زیرساخت های مالی و بیمه ای، ضمانتنامه ها، تشکیل صندوق های مشترک، استفاده از ارزهای محلی و تجارت بدون پول و لزوم افزایش تجارت در زمینه های دارویی، غذایی و مصالح ساختمانی فراهم شود.
   یزدانی با اشاره به نشست تیر ماه گذشته وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران با سرپرست وزارت صنایع عراق و عقد یادداشت تفاهم همکاری در زمینه های مختلف بین دو کشور از جمله ایجاد خط ویژه اعتباری ایران در عراق برای تامین ماشین آلات، خطوط تولید، مواد اولیه و تجهیزات ایرانی برای این کشور، تصریح کرد: با امضای یادداشت تفاهم بین سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی و وزارت صنایع عراق، امکان گسترش همکاری های فیمابین بیشتر خواهد شد.
   شایان ذکر است که همایش بزرگ تجاری ایران و عراق با حضور معاون اقتصادی رییس جمهوری روز یکشنبه در محل سالن همایش سران کشورهای اسلامی آغاز شد.
   پنل و سخنرانی کلیدی مدیران شرکت های صادرکننده و دبیر میز عراق سازمان توسعه تجارت، پنل نفت و گاز، کارگاه ثبت حقوق کسب و کار، پیش درآمد حضور قانونی و پایدار در عراق، از جمله برنامه های این همایش در روز نخست است.
   فردا دوشنبه نیز پنل تخصصی بازرگانی با عراق، کارگاه انتقالات و انواع خدمات پولی و اعتباری در سیستم بانکی و صرافی عراق، پنل روابط بانکی دو کشور و پل بازرسی و کنترل کیفیت در صادرات محصولات و خدمات به عراق، رویه ها و تعرفه ها و شیوه نامه های اجرایی گمرک عراق و حمل و نقل جاده ای با رویکرد حمل یکسره برگزار خواهد شد.

   گالری
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی: