• رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت هرمزگان خبر داد:

   تحقق 60 درصدی صادرات صنعتی در هرمزگان

   تحقق 60 درصدی صادرات صنعتی در هرمزگان

   رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت هرمزگان از تحقق 60 درصد صادرات بخش صنایع استان در برنامه پیش بینی شده سال جاری خبر داد.


   به گزارش شاتا، خلیل قاسمی در ششمین جلسه کارگروه توسعه صادرات غیرنفتی با توجه به شرایط استان هرمزگان یکی از اهداف اصلی استان را، احیاء بنادر کوچک در قالب افزایش مراودات تجاری با کشورهای همسایه به منظور ارتقاء و بهبود تجارت خارجی استان برشمرد.
   وی افزود: خارج از دو بندر باهنر و رجایی که نقش ملی را برای کشور ایفا می کنند، امروز با تلاش و همت اداره بنادر و دریانوردی و بخش خصوصی، بندر تیاب که یکی از بنادر قدیمی استان است، احیا شد که برای اولین بار 3 تن محصول صادراتی میگو از این بندر به کشورهای همسایه صادر گردید.
   قاسمی دیگر هدف سال جاری را، افزایش صادرات واحدهای تولیدی داخل استان برشمرد و گفت: 25 درصد افزایش صادرات محصول واحدهای تولیدی استان را به عنوان تکلیف سنگین برای تحقق برنامه ششم برای خود تعریف کردیم.
   وی هدف سوم را بررسی مسائل و مشکلات واحدهای تولیدی صادرات گرا و بعضا موارد ملی، عنوان کرد و اظهار داشت: صادرات محصولات کشاورزی در قالب بسته بندی و سم زدایی و تعیین درصد سموم آنها، گام دیگر برای رونق بخش صادرات استان است.
   این مقام مسئول، احیاء صنایع حصیربافی و سفال میناب که قدمت چندین ساله دارند را از دیگر موارد مهم توسعه صادرات غیرنفتی دانست.
   قاسمی در بخش دیگری از سخنان خود به میزهای تخصصی ملی پرداخت و اظهار داشت:میز قیر، گوجه فرنگی و صنایع دریایی به استان تفویض شد.
   وی علت این تفویض را، دارا بودن رتبه اول تولید قیر کشور و همچنین تولید خارج از فصل محصول استراتژیکی گوجه فرنگی در استان و انجام خدمات صنایع دریایی و استقرار مجتمع کشتی سازی و صنایع فراساحل در هرمزگان، اعلام کرد.
   قاسمی به صادرات غیرنفتی محصولات تولیدی استان اشاره نمود و افزود: واحدهای تولیدی صنعتی، کشاورزی، گردشگری، شیلات و ... استان در سرجمع پیش بینی صادرات غیرنفتی ابتدای سال، یک میلیارد و 552 میلیون دلار مصوب گردید که امروز با نظر استاندار، پیش بینی صادرات تولیدات بخشهای کشاورزی و شیلات افزایش یافت.
   وی به عملکرد شش ماهه کارگروه توسعه صادرات غیرنفتی در بخش صنعت و شیلات پرداخت و اظهار داشت: در بخش صنعت، یکهزار و ۱۷۱ میلیون دلار در ابتدای سال پیش بینی شد که در شش ماهه ابتدای سال در این بخش ۶۰ درصد آن محقق و در بخش شیلات ۳۷ درصد محقق گردید.
   وی کشورهای هدف برای این دو بخش را کشورهای منطقه، کشورهای آسیایی و اروپایی برشمرد.
   رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت هرمزگان در پایان از رونمایی ثبت ملی نارنگی سیاهو در این نشست خبر داد و هدف از ثبت ملی محصولات استانی را شناسایی این محصول و بازاریابی در زمینه ارزآوری کشور و استان برشمرد و گفت: با ثبت ملی و بین اللملی، محصولات استانی، این محصول به هر کجای دنیا صادر شود با نام منطقه ای که ثبت شده در محافل و بازارهای بین المللی عرضه می گردد و معرف آن منطقه خواهد بود.
   رونمایی از گواهی نامه ثبت نشانه جغرافیائی نارنگی سیاهودر هرمزگان
   رونمایی از گواهی نامه ثبت نشانه جغرافیائی نارنگی سیاهو در ششمین جلسه کارگروه توسعه صادرات غیر نفتی استان توسط استاندار هرمزگان،معاون استاندار و رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت هرمزگان انجام شد.
    استاندار هرمزگان در ششمین جلسه کارگروه توسعه صادرات غیرنفتی استان،  خواستار رسیدگی به مسائل و مشکلات پیش روی صادر کنندگان شد.
   همتی افزود: لازمه توسعه صادرات غیرنفتی مرتفع نمودن مشکلات این قشر است.
   وی اظهار داشت: یکی از نیازهای مهم امر صادرات، حمایت از تولید کنندگان استان است.
   وی یاد آورشد: ایجاد تشکل برای تولیدکنندگان استان در راستای بررسی مشکلات صادرات و همچنین یافتن بازار، از گام های اساسی است.
   این مقام مسئول تصریح کرد: برای صادرات بیشتر محصولات کشاورزی، نیاز است، زنجیره تولید تا صادرات در بخش کشاورزی توسط سازمان مربوطه انجام شود.
   وی صادرات پایاپای را بهترین گزینه برای تبادل کالا بین کشورها عنوان کرد و افزود: اگر بتوانیم مازاد مصرف داخل استان را به دیگر کشورها صادر نماییم هم از لحاظ کیفی و هم از لحاظ کمی استان گام بزرگی برخواهد داشت.
   وی با تاکید بر امر گردشگری توسط گردشگران خارجی و همچنین اقدام در راستای رونق این بخش افزود: هر گردشگری که یکهزار و 200 دلار در استان هزینه نماید معادل 30 بشکه نفت است.
   استاندار هرمزگان با اعلام اینکه بندر تیاب اکنون به عنوان یک بندر، در سایت گمرک ایران معرفی شده است، اظهار داشت: در قبل نگاهها به گمرک تیاب، نگاه محلی بوده ولی اکنون که در سایت گمرک ایران به عنوان یک بندر شناخته شده است باید به آن نگاه ملی داشت و تمام زیرساختها و امکانات جانبی برای این بندر محیا شود تا صادرکنندگان کشور به راحتی بتوانند در آن فعالیت نمایند.
   همتی با تاکید بر شناسایی راهکارهای مناسب در این بخش افزود: سرعت در حل مسئله برای ما مهم است و ما به دنبال راهکار برای رونق در این بخش هستیم و نیاز است که تمام دستگاههای اجرایی همکاری نمایند.

    

   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی: