• تجارت دو هزار میلیارد دلاری صنعت حلال

   رییس سازمان ملی استاندارد ایران:

   تجارت دو هزار میلیارد دلاری صنعت حلال

   تجارت دو هزار میلیارد دلاری صنعت حلال

   رییس سازمان ملی استاندارد ایران با بیان اینکه امروز بحث تجارت حلال یک موضوع جهانی است، گفت: باتوجه به تجارت دو هزار میلیارد دلاری صنعت حلال، کشورهای غیر اسلامی نیز به این تجارت گرایش پیدا کرده اند.


   به گزارش شاتا از خبرگزاری صدا و سیما، نیره پیروزبخت افزود: ایران به عنوان یک کشور اسلامی از مزیت زیادی برای موفقیت در صنعت حلال برخوردار است.
   وی در ادامه با بیان اینکه قانون ذبح و صید در سال ۱۳۸۷ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید، اظهارداشت: براساس قانون مزبور به سازمان ملی استاندارد به عنوان سازمان علمی مرتبط با حلال تکلیف شد در حوزه کالاهای مشمول ذبح و صید ورود و به لحاظ استاندارد موارد و مسائل را کنترل کند.
   رییس سازمان ملی استاندارد ایران از صدور ۱۸ گواهینامه حلال برای واحدهای تولیدی ذبح و صید در کشور خبرداد و گفت: در حال حاضر این گواهینامه ها با دو امضای نماینده ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی و رئیس سازمان استاندارد صادر می شود.
   وی افزود: گواهینامه های صادره در زمینه حلال با قوانین محکم صادر می شود و تمامی فرآیندهای تولید را دربر می گیرد.
   پیروزبخت با اعلام اینکه بر اساس اطلاعات و آمار سال ۲۰۱۵ میلادی دو هزار میلیارد دلار چرخه مالی تجارت حلال بوده است، اظهار داشت: از این میزان گردش مالی ۷۰۰ تا ۸۰۰ میلیارد دلار مربوط به غذای حلال است.
   وی در ادامه ضمن اشاره به موسسه استاندارد و اندازه شناسی کشورهای اسلامی «سمیک» گفت: در حال حاضر ایران عضو هیئت مدیره و از اعضای فعال موسسه مربوطه است.
   رییس سازمان ملی استاندارد ایران با اعلام اینکه هم اکنون ۳۳ کشور اسلامی عضو و سه کشور ناظر «سمیک» هستند ، افزود : با توجه به اینکه تمام فعالیت‌های استانداردسازی در این سازمان انجام می‌شود بنابراین گواهینامه موسسه مزبور مورد پذیرش کشورهای عضو است.
   وی در ادامه اظهار داشت : دولت ایران به منظور هماهنگی با دیگر کشورهای اسلامی تشکیل شورای سیاستگذاری حلال را به دبیری سازمان ملی استاندارد تصویب کرده است.
   پیروزبخت اظهار داشت: قانون عضویت ایران در «سمیک» سه سال قبل به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید و از آن زمان مسائل و موارد مربوط به حلال به سازمان ملی استاندارد واگذار شد.
   وی یادآورشد: با تشکیل شورای سیاستگذاری حلال تمام فعالیت‌های مرتبط با موضوع مربوطه به این شورا محول شده است./...

    

   گالری
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی: