• گسترش اکتشافات؛ اولویت نخست توسعه معدن و صنایع معدنی

   گسترش اکتشافات؛ اولویت نخست توسعه معدن و صنایع معدنی

   گسترش اکتشافات؛ اولویت نخست توسعه معدن و صنایع معدنی

   رئیس هیات عامل ایمیدرو ۴ اولویت را برای توسعه بخش معدن و صنایع معدنی در دولت دوازدهم اعلام کرد.

    به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، مهدی کرباسیان اظهار داشت: اولین و مهمترین موضوعی که باید در بخش معدن انجام شود، تقویت سریع حوزه اکتشاف است و باید بخش خصوصی را ترغیب کرد تا در حوزه اکتشاف به فعالیت و همکاری بپردازد و البته ما باید ریسک‌های بخش اکتشاف را کاهش دهیم.

   وی ادامه داد: اولویت دوم، تقویت صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت‌های معدنی است. در دولت یازدهم، سرمایه این صندوق از ۱۰ میلیارد به ۱۱۰ میلیارد تومان افزایش یافت، اما این سرمایه کافی نیست و در بودجه سال ۹۷ پیشنهاد دادیم حتما صندوق‌های حمایتی مورد حمایت ویژه قرار بگیرند. پیشنهاد ما برای صندوق بیمه معدن، افزایش سرمایه آن به ۵۰۰ میلیون دلار (۱۵۰۰ میلیارد تومان) طی ۵ سال است.

   بنابر گزارش روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی، رئیس هیات عامل ایمیدرو «اصلاح ساختاری در نهادهای معدنی و رفع موازی کاری ها» را سومین اولویت بخش معدن در دولت دوازدهم بر شمرد و تصریح کرد: در این زمینه، سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی باید تقویت شود و فعالیت‌های آن سرعت گیرد. همچنین ایمیدرو و وظایف آن تقویت شود و به بخش خصوصی نیز به عنوان همراه و همگام این سازمان، توجه ویژه‌ای شود.
   وی درباره اولویت چهارم گفت:: مسائل زیست محیطی، ایمنی و سایر مسائل ملی مرتبط با بخش معدن، با همگرایی سازمان‌های مرتبط باید مرتفع شود.
   کرباسیان با اشاره به ضرورت انتقال دانش و فناوری روز دنیا به بخش معدن و صنایع معدنی کشور، بیان کرد: خوشبختانه اغلب شرکت‌های سرمایه گذار معتبر خارجی به حضور در اجرای طرح‌های معدنی ایران ابراز تمایل کرده اند و بدون تردید با فراهم شدن شرایط، علاوه بر اجرای طرح‌های بخش معدن و صنایع معدنی توسط سرمایه گذاران خارجی، انتقال دانش و فناوری هم صورت خواهد گرفت.
   وی ادامه داد: در حال حاضر، در حوزه تحقیقات معدنی، تفاهم نامه هایی با برخی شرکت‌های معدنی دنیا نظیر مینتِک آفریقای جنوبی، مرکز تحقیقات پکن و با کشور فنلاند نیز مذاکراتی صورت گرفته است./د.ر. 

    

   گالری
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی: