• رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیک:

   الزام دستگاه های دولتی به انجام معاملات خود در سامانه الکترونیکی دولت / تاکنون ۳۰ هزار فروشگاه نماد اعتماد الکترونیکی دریافت کرده‌اند

   الزام دستگاه های دولتی به انجام معاملات خود در سامانه الکترونیکی دولت / تاکنون ۳۰ هزار فروشگاه نماد اعتماد الکترونیکی دریافت کرده‌اند

   رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیک وزارت صنعت، معدن و تجارت بر لزوم الکترونیکی شدن کارها در همه ابعاد تاکید کرد و گفت: استفاده از فضای مجازی راهی برای جلوگیری از رانت محسوب می شود.

   به گزارش شاتا رمضانعلی صادق زاده در همایش سامانه تدارکات الکترونیکی دولت (ستاد) در سازمان صنعت ، معدن و تجارت فارس افزود : حدود ۱۵۰ هزار شرکت حقوقی در فضای مجازی به کسب و کار اینترنتی می‌پردازند که تاکنون ۳۰ هزار فروشگاه نماد اعتماد الکترونیکی دریافت کرده‌اند.
   وی افزود : با اعطای نماد اعتماد الکترونیکی هویت صاحب فروشگاه مجازی و محل فعالیت آنها مشخص می‌شود تا از این طریق اعتماد مشتریان به این نوع کسب و کارها افزایش یابد.
   رییس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی وزارت صنعت معدن و تجارت تاکید کرد: همه دستگاه های دولتی و بخش عمومی موظف به انجام معاملات و خرید و فروش‌های خود در سامانه الکترونیکی دولت هستند.
   وی با بیان اینکه نماد اعتماد الکترونیکی تنها به شرکت‌هایی که در حوزه کسب و کار فعالیت می‌کنند اعطا می‌شود، گفت: توصیه ما به مردم این است که هنگام خرید کالاها و خدمات از فروشگاه‌های مجازی به داشتن نماد اعتماد الکترونیکی توجه داشته باشند تا از این طریق با اطمینان و آسودگی خاطر بیشتر خرید خود را انجام دهند.
   رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی با اشاره به سامانه‌های مرتبط به سامانه جامع تجارت، افزود: 5 سامانه تجارت داخلی، تجارت خارجی، شناسه کالا، کد رهگیری و انبار تحت عنوان این سامانه جامع راه‌اندازی می‌شود که این سامانه‌ها از جمله ابزارهای مهم در زمینه مبارزه با قاچاق کالا و ارز محسوب می‌شوند.
   وی با بیان اینکه اطلاعات کالاهای وارداتی در سامانه شناسه کالا ثبت می‌شوند، عنوان کرد: ثبت‌ کالا‌های وارداتی از طریق سامانه انجام می‌شود و مدارک مورد نیاز از جمله کارت بازرگانی بررسی و مبادلات بانکی نیز به طور الکترونیکی انجام می‌شود و پس از ورود کالا فاکتورها و مدارک ترخیص کالا توسط گمرک صادر می‌شود و سپس کالای وارداتی به انبارها منتقل و در ادامه زنجیره توزیع به دست مصرف‌کننده می‌رسد.
   صادق‌زاده با بیان اینکه سامانه تدارکات الکترونیکی دولت (ستاد) در سال 92 به صورت آزمایشی راه‌اندازی شد و در آن سال 50 هزار میلیارد تومان از حجم معاملات دولت از طریق این سامانه انجام شد، خاطرنشان کرد: پیش‌بینی می‌شود که امسال حجم معاملات دولت که از طریق این سامانه انجام می‌شود 200 هزار میلیارد تومان باشد.
   این مقام مسئول با اشاره به اینکه نظارت ما بر فضای مجازی همچون نظارت بر فضای فیزیکی است، اضافه کرد: سامانه «ستاد» تنها برای سازمان های دولتی نیست و سازمان های عمومی هم باید در آن ثبت نام کنند.
   صادق زاده گفت: کسانی که در فضای مجازی فعالند و یا قصد فعالیت دارند نسبت به ثبت نام ودریافت لوگوی اعتماد الکترونیکی اقدام کنند در غیر این صورت از فعالیت آن‌ها جلو گیری می‌شود.
   وی از مصرف کنندگان خواست، برای خرید کالا در فضای مجازی باید به لوگوی اعتماد الکترونیکی توجه کنند.
   وی با بیان اینکه تاکنون بیش از 50 درصد دستگاه‌های اجرایی کشور در این سامانه ثبت‌نام کرده‌اند، اظهار داشت: از حدود 5 هزار دستگاه اجرایی کشور حدود 3 هزار دستگاه ثبت‌نام کرده‌اند و مابقی نیز موظف به ثبت‌نام در این سامانه هستند.
   رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی افزود: در استان فارس نیز از حدود 450 دستگاه اجرایی 207 دستگاه در سامانه سامانه تدارکات الکترونیکی دولت (ستاد) ثبت‌نام کرده‌اند.
   صادق‌زاده با بیان اینکه دستگاه‌های اجرایی تمامی مراحل یک معامله را از طریق این سامانه انجام می‌دهند، عنوان کرد: این سامانه شفافیت، رقابت‌پذیری و بهره‌وری معاملات را افزایش می‌دهد و در کاهش زمان انجام معاملات به ویژه در مناقصه‌ها و مزایده‌ها نیز نقش مهمی دارد.
   وی با بیان اینکه معاملات محرمانه مثل معاملات دستگاه‌های دفاعی و معاملات کمتر از 10 درصد معاملات کوچک نیازی به ثبت در این سامانه ندارند، خاطرنشان کرد: معاملات تا سقف 22 میلیون تومان شامل معاملات کوچک می‌شوند که 10 درصد این معاملات 2 میلیون و 200 هزار تومان است بنابراین معاملات کمتر از این رقم نیاز به ثبت در سامانه ندارد.


   مردم از سایت های فاقد نماد فروش خرید نکنند

   رئیس مرکز تدارکات الکترونیکی وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به لزوم دریافت نماد الکترونیکی فروش توسط مدیران سایت های مجازی، گفت: مردم از سایت های فاقد نماد فروش خرید نکنند.  
   وی با اشاره به اینکه فضای مجازی مشکلات خاص خودش را دارد باید به آن مشکلات هم توجه شود، افزود: ۳۳۰ هزار واحد صنفی در فارس است که تنها پنج هزار واحد در سامانه تدارکات الکترونیکی دولت موسوم به «ستاد» ثبت نام کرده اند، این وزارت خانه به دنبال شفاف سازی در امور مالی است.
   صادق زاده با تاکید بر اینکه از پنج هزار دستگاه دولتی تنها سه هزار دستگاه ثبت نام و از ۴۵۰ دستگاه در فارس تعداد ۲۰۷ دستگاه معادل ۵۱ درصد ثبت نام کرده اند، افزود: این سامانه ها قوانین را عوض نمی کند اما به شکل الکترونیکی موارد را پیگیری  می کند.

    

   گالری
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی: