• جایگزینی 51 هزارتاکسی فرسوده با خودروهای گازسوز در سال جاری

   معاون وزیر صنعت ،‌معدن و تجارت خبر داد :

   جایگزینی 51 هزارتاکسی فرسوده با خودروهای گازسوز در سال جاری

   جایگزینی 51 هزارتاکسی فرسوده با خودروهای گازسوز در سال جاری

   معاون امور صنایع وزارت صنعت ، معدن و تجارت گفت : امسال جایگزینی 51 هزار تاکسی فرسوده را با خودروی گاز سوز در برنامه داریم.

   به گزارش شاتا محسن صالحی نیا در پاسخ به سوالات خبرنگاران در نشست خبری امروز افزود : 51 هزار دستگاه تاکسی فرسوده را از خرداد ماه سال گذشته تا امروز جایگزین کرده ایم که تمامی آنها گاز سوز بوده اند و طبق هماهنگی با کارگروه کاهش آلایندگی ، ادامه می دهیم و پیش بینی می کنیم با توجه به تمهیدات و پشتیبانی بانکها بتوانیم امسال هم این برنامه را برای 51 هزار تاکسی اجرا کنیم و این در حالی است که 130 هزار دستگاه تاکسی فرسوده در کشور وجود دارد.
   وی افزود : عوارض خودرو برای خودروهای تا 1500  سی سی 40 درصد و برای خودروهای تا 2500 سی سی 45 درصد است و خودروهای  بالای 2500 سی سی  منع واردات خودرو دارند و سقف حقوق ورودی برای  انواع کالا 55 درصد است و خودروهایی که در چارچوب ساخت داخل قرار گیرند به میزان ساخت داخل از حقوق ورودی شان کاسته می شود و با داخلی سازی قطعات حقوق ورودی کاهش می یابد.
   صالحی نیا اضافه کرد: بخشی از رونق تولید به افزایش تولید بر می گردد و در بخشی از صنعت رسیدن به میزان تولید در طرح افزایش تولید آمده است و بر اساس طرح نوسازی برای تولیدات رقابتی، باید بخشهایی نوسازی شوند و با توجه به بروز رسانی دانش فنی تولید باید طرحهایی برای افزایش تولید رقابت پذیر شوند و برخی اقدامات نیز باید از سوی خود بنگاه صورت گیرد.
    معاون وزیر صنعت ،‌معدن و تجارت یادآور شد : در حوزه خودرو قرار نیست خصوصی سازی خاصی اتفاق بیفتد و دو شرکت بزرگ هم سهم دولت زیر 20 درصد است و اینها به بخشهای کاملا خصوصی و قطعه سازان خصوصی  وابسته اند.
   وی ادامه داد : وزارت صنعت ، معدن و تجارت بر اساس اهداف و سیاستهای خود که در بخش خودرو نیز قابل اعمال است برای کلیه واحدهای صنعتی  ابلاغ می کند و بخش خودرو نیز جدانیست و واگذاری بخشی از این سهام می تواند همیشه در دستور کار باشد و به تبع سیاستها و خریداران داخلی و خارجی اعمال شود.
   این مقام مسوول اضافه کرد : در تولید خودروهای برقی و هیبریدی در ابتدای راه هستیم و شرکتهایی در این زمینه اعلام آمادگی کرده اند و این در حالی است که آمار واردات سال 95 روند افزایشی داشته و شرکت ایران خودرو پروژه ای را با یک مجموعه دانشگاهی و یک شرکت معتبر خارجی طرحی را برای طراحی پلت فرم این نوع خودرو تعریف کرده اند.
   وی ادامه داد : با وجود سیستم شارژ مستقیم این نوع خودرو باید زیر ساختها در کشور فراهم شود و بدین منظور آیین نامه ای تنظیم کرده ایم که با وجود آن و الزام دستگاهها به اجرای زیر ساختها میتوانیم  برای تولید و واردات اقدام کنیم.
   وی در زمینه تولید ماشین آلات معدنی در داخل گفت : ماشین آلات معدنی محدوده نسبتا وسیعی دارند و با توجه به ابعاد و کاربری امکان تولید و تامین در داخل نیست و شرکت هپکو برنامه تولید خوبی تدارک دیده که با همکاری با برندهای معتبر توافقات خوبی انجام می دهند که در دو مسیر تولیدات جاری و یک مورد دیگر توافق سه جانبه یا 4 جانبه ، شرکت داخلی ، شرکت طرف خارجی ،‌بانک تخصصی  و مشتری بر اساس قاعده تامین مالی مناسب و استفاده از فناوری مورد نیازمشتری اجرایی می شود.
   صالحی نیا  در زمینه فعالیت شرکتهای دانش بینان گفت : واحدهای دانش بنیان از لحاظ دریافت تسهیلات و .. حمایت می شوند و اگر شرکتی نتواند روند تولیداتش را بروز کرده و از دانش به روز و دانش بنیان استفاده کند در ادامه فعالیت خود با محدودیت مواجه می شود .
   وی در پاسخ به سوالی در خصوص توقف تولید پراید گفت: استاندارهای کیفی خودرو باید تا پایان سال ٩٧ به ٨١مورد برسد و فعلا برنامه ای برای خروج پراید نداریم.

   صالحی نیا در پاسخ به سوالی درباره قیمت گذاری خودرو گفت : وزارت صنعت ،‌معدن و تجارت دستگاه سیاستگذار است و در قیمت گذاری دخالت نمی کند  اما نظر کارشناسی ما این است که خودرو در قاعده انحصار نمی گنجد .
   وی در زمینه داخلی سازی برخی خودروها از جمله 2008 گفت : داخلی سازی این خودرو شروع شده و بیش از 80 قرارداد با قطعه سازان ابلاغ شده و با توجه به گذر از تولید آزمایشی ایران خودرو در طی یکسال 15 هزار دستگاه را در برنامه دارد  این در حالی است که یکم  و سوم تیرماه فروش این خودرو و تندر پلاس و دنا پلاس به صورت سامانه ای شروع می شود  و صادرات هم طبق قاعده 30 درصد در برنامه هست.
   اگاهی از آخرین وضعیت فروش کارخانه ارج دیگر سوال این کنفرانس خبری بود که صالحی نیا در این زمینه گفت : خریداران برای احیا و خرید این کارخانه در حال مذاکره هستند و ما هم از طریق کارگروههای مربوطه کمک می کنیم که انجام شود .

   خبرنگار : منصوره قنبری    

   گالری
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
Page created in 2.2740170955658 seconds.
memoryUsage : 32986Kb