• رشد صادرات غیرنفتی در دولت یازدهم/رشد هشت میلیارد دلاری در سال

   رشد صادرات غیرنفتی در دولت یازدهم/رشد هشت میلیارد دلاری در سال

   رشد صادرات غیرنفتی در دولت یازدهم/رشد هشت میلیارد دلاری در سال

   کشورمان دارای جایگاه ممتازی از لحاظ ذخایر معدنی و مبادلات انرژی، کالا و تجارت است که این امر باعث تمایل بسیاری از کشورها برای واردات کالا از ایران هستند تا جایی که صادرات غیرنفتی در دولت یازدهم سالیانه هشت میلیارد دلار رشد کرده است.

    خبرگزاری شبستان – گروه سیاسی: جایگاه ایران در بین 10 کشور نخست دنیا از لحاظ ذخایر معدنی نظیر آلومینیوم، کبالت، منگنز، روی و آلومینیوم و همچنین موقعیت مناسب جغرافیایی این کشور به منظور مبادلات انرژی، کالا و تجارت با کشورهای حوزه خلیج فارس در مرتبه بالایی قرار دارد. ویژگی های یاد شده جزء مزیتهای ذاتی و طبیعی ایران است که این کشور را به یکی از کم نظیر ترین کشورها برای جذب سرمایه گذاران خارجی تبدیل کرده است.

    

   بنابراین گزارش، امکان نقل و انتقال اصل و سود سرمایه و همچنین عدم نیاز به مجوز صادرات کالا و تولیدات برای سرمایه گذاران خارجی از دیگر مزیتهای سرمایه گذاری در ایران است و این ویژگی ها باعث شده است تا بسیاری از کشورها خواهان واردات کالا از کشورمان باشند و با توجه به تاکیدات و توجهاتی که در داخل کشور نسبت به صادرات غیرنفتی صورت گرفته در سالهای اخیر شاهد رشد این نوع صادرات به کشورهای مختلف هستیم به طوری که صادرات غیرنفتی در دولت یازدهم سالیانه هشت میلیارد دلار رشد کرده است.

    

   این گزارش می افزاید: تارنمای سازمان توسعه تجارت ایران در این زمینه به نقل از محمدرضا مودودی، معاون توسعه صادرات کالا و خدمات این سازمان نوشته است: "مجموع صادرات کالایی با احتساب میعانات گازی در دولت دهم نزدیک به 146 میلیارد دلار بود که این میزان در دولت یازدهم به حدود 178 میلیارد دلار رسید؛ این مساله از رشد 32 میلیارد دلاری صادرات غیرنفتی در این بازه زمانی نشان دارد. این رشد نشان می دهد سالیانه به طور متوسط هشت میلیارد دلار به صادرات کالایی کشور اضافه شده و برخلاف ادعای رکود از سوی برخی منتقدان، در فضای بازرگانی خارجی کشور رونق دیده می شود. مجموع صادرات غیرنفتی بدون احتساب میعانات گازی نیز از حدود 115 میلیارد دلار در دوره دولت دهم به نزدیک 140 میلیارد دلار در دولت یازدهم رسید که نشاندهنده رشد 21 درصدی با متوسط سالیانه 6 میلیارد (در مجموع 25 میلیارد دلار) است.

    

   تجارت غیرنفتی کشور در دولت یازدهم از نظر وزنی نیز نسبت به دوره مشابه پیشین خود بهبود چشمگیر داشته است، به گونه‌ای که مجموع صادرات غیرنفتی کشور (کالایی) بدون احتساب میعانات گازی در دولت دهم از نظر وزنی 244 میلیون تن بود که در دولت یازدهم به 349 میلیون تن (43 درصد رشد) رسید و با احتساب میعانات گازی، رشد تقریبی 48 درصد (از 283 میلیون تن به 418 میلیون تن) داشت؛ در واقع، به طور متوسط سالیانه 34 میلیون تن بر حجم صادرات کالایی کشور افزوده شد."

    

   یادآور می شود: گمرک جمهوری اسلامی ایران ارزش صادرات و واردات سال 1395 را به ترتیب 43 میلیارد و 930 میلیون و 43 میلیارد و684 میلیون دلار اعلام کرد که بر این پایه برای دومین سال پیاپی پس از 37 سال، تراز تجاری کشور مثبت و رقم آن 246 میلیون دلار شد./ د.ر

   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی: