• کمک به گسترش کمی و کیفی شرکت های دانش بنیان صنعتی جدید

   وزارت صنعت،معدن و تجارت پیشگام تولید و اشتغال؛

   کمک به گسترش کمی و کیفی شرکت های دانش بنیان صنعتی جدید

   کمک به گسترش کمی و کیفی شرکت های دانش بنیان صنعتی جدید

   سال جدید سال سرعت گرفتن تولید و اشتغال است.سالی است که همه ارکان نظام برای اینکه جوانان این سرزمین بتوانند با اشتغال و تلاش در مسیر هدفمند زندگی قرار بگیرند تلاش می کنند.در همین راستا وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز با رویکرد توسعه فناوری در راستای افزایش کمی و کیفی شرکتهای دانش بنیان صنعتی اهتمام می ورزد تا از این مسیر روند اشتغال در کشور را شتاب بیشتری دهد.

   در این میان برای ایجاد و افزایش اشتغال ،بکارگیری و رسوخ تکنولوژی های نوین و پیشرفته در تولید می تواند کارگشا باشد تا بتوان با بهره گیری از فعالیت های مرتبط با آنها چرخ اقتصاد مقاومتی را سریع تر از قبل به گردش درآورد.  
   یکی از ارکان اصلی دستیابی به اقتصاد مقاومتی، حمایت از فعالیت‌های دانش‌بنیان و ایجاد زمینه‌های لازم برای تبدیل ایده به محصول و سپس ثروت است. این همان روندی است که باید جایگزین درآمدهای مبتنی بر فروش نفت و دیگر منابع طبیعی شود تا اقتصادی پویا و توسعه‌یافته شکل بگیرد. شرکت‌های دانش‌بنیان که از آن‌ها به‌عنوان موتور محرکه اقتصاد دانش‌بنیان یاد می‌شود، با بهره‌گیری از نخبگان و نیروهای مستعد و تحصیل‌کرده، وظیفه تکمیل چرخه تبدیل ایده به ثروت را بر عهده دارند که این کار مستلزم ایجاد شرایط مناسب برای فعالیت و نیز برخورداری از حمایت‌های لازم است. در سال‌های اخیر با تصویب قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان در مجلس شورای اسلامی و نیز تاسیس و آغاز به کار صندوق نوآوری و شکوفایی، گام‌های اساسی برای حمایت از این شرکت‌ها برداشته شد.  
   به نظر می رسد سال ۹۶ سال دانش بنیان های ایران باشد چرا که وزارت صنعت،معدن و تجارت برنامه های ویژه ای برای توسعه علم در صنایع از سال گذشته تدوین کرده و این برنامه ها در سال جاری با هدف افزایش اشتغال بیش از پیش پیگیری خواهد شد.  
   شاید تا چندی پیش شرکت های دانش بنیان رابطه ای با تولید نداشتند اما با پیگیری های وزارت صنعت ،معدن و تجارت و تشکیل شرکت های دانش بنیان صنعتی، نقش فناوری در توسعه صنعتی و اشتغالزایی روز به روز بیشتر شد و امروز می توان گفت پای ثابت بسیاری از پیشرفت های صنعتی کشور همین شرکت های دانش بنیان هستند.  
   حسن آقا کثیری،رییس مرکز توسعه فناوری و صنایع پیشرفته وزارت صنعت،معدن و تجارت در این رابطه به شاتا گفت:علاوه بر اینکه وزارت صنعت،معدن و تجارت عضو کارگروه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکتهای دانش بنیان است در کنار سایر نهادهای مرتبط در این زمینه همکاری می کند.   
   آقا کثیری افزود:در این کارگروه تلاش کرده ایم آیین نامه های مصوب با نگاه ویژه به تولید و اشتغال صنعتی باشد و از سال ۹۳ تاکنون علاوه بر شناسایی واحدهای صنعتی که قابلیت تبدیل به واحدهای صنعتی دانش بنیان را دارند دستور العمل هایی به سراسر کشور ابلاغ کردیم که بنگاه های بزرگ تولیدی در هر استان باید علاوه بر ایجان واحدهای تحقیق و توسعه در مسیر تبدیل به  شرکت های دانش بنیان نیز گام بردارند.  
   وی با اشاره به اثر گذاری شرکت های دانش بنیان صنعتی در تولید و اشتغال اظهار کرد: با ایجاد سرفصل دانش بنیان صنعتی که با پیشنهاد وزارت صنعت معدن و تجارت به آئین نامه دانش بنیان افزوده شد تعداد این شرکتها از سال 93 تاکنون از 37 شرکت به 393 شرکت (از مجموع 2975 شرکت دانش بنیان) در پایان سال 95 افزایش یافته است. با وجود اینکه این شرکت ها از نظر تعداد 13 درصد کل شرکت های دانش بنیان را شامل می شوند اما بررسی اثربخشی آنها در اقتصاد نشان می دهد که ۷۰درصد درآمد کل شرکت های دانش بنیان به شرکت های دانش بنیان صنعتی تعلق دارد و این مساله اهمیت حمایت از این دسته شرکت ها را برای افزایش تولید و اشتغال در کشور نشان می دهد.  
   رییس مرکز توسعه فناوری و صنایع پیشرفته وزارت صنعت،معدن و تجارت یادآور شد:پس از دو سال پیگیری مستمر وزارت صنعت، معدن و تجارت توانستیم نامه شماره 120997/ت48608هـ هیأت وزیران موضوع استقرار صنایع پیشرفته و شرکتهای دانش بنیان را در سال 94 در هیات دولت به تصویب برسانیم و در پی آن دستورالعمل شماره 8018 این وزارتخانه جهت تسریع درصدور جواز تأسیس و پروانه بهره برداری شرکتهای دانش بنیان در کلان شهرها تهیه و جهت اجرا به سازمانهای صنعت، معدن و تجارت استانی ابلاغ شد. با اجرای این تصویب نامه زمینه عملیاتی شدن ماده 8 قانون حمایت از شرکتها و مؤسسات دانش بنیان و درنهایت اشتغال نیروهای متخصص و بهره مندی از پتانسیلهای انها فراهم شده است.
   به گفته این مقام مسوول با این مصوبه  برای اولین بار پس از تشکیل شرکت های دانش بنیان ،وزارت صنعت،معدن و تجارت با تدوین ساز و کارهای لازم برای این دسته از شرکت ها جواز تاسیس و پروانه بهره برداری صادر می کند.
   آقا کثیری تاکید کرد:در سال اقتصاد مقاومتی،تولید و اشتغال علاوه بر حضور مستمر در کارگروه حمایت از شرکت های دانش بنیان و همکاری در تدوین و به روزرسانی آیین نامه ها مبتنی برشرایط صنعت کشور برای ایجاد شرکت های دانش بنیان صنعتی جدید در کشور با هدف افزایش اشتغال تلاش می کنیم.  
   وی افزود: در این راستا با شناسایی بنگاه های صنعتی در سراسر کشور شرایط توسعه دانش بنیان را برای این بنگاه ها تبیین کرده و زمینه تبدیل آنها به شرکت های صنعتی دانش بنیان را فراهم خواهیم کرد.  
   به گفته آقا کثیری توسعه فناوری،آینده پژوهی و تحقیق و توسعه محور اصلی  برنامه های وزارت صنعت برای کارخانجات در مسیر تبدیل به صنعت دانش بنیان است و در سال ۹۶ با جدیت تمام دنبال می شود.  
   اما برنامه ریزی برای شرکت های دانش بنیان علاوه بر وزارت صنعت، معدن و تجارت بعنوان عضو کارگروه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکتهای دانش بنیان توسط سایر نهادهای اجرایی نیز انجام می شود. معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز با استقرار شرکت های دانش بنیان در پارک های علم و فناوری و حمایت از آنان تلاش های زیادی برای اشتغالزایی و توید در کشور انجام می دهد.
   پرویز کرمی، دبیر ستاد توسعه فرهنگ اقتصاد دانش‌بنیان معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری  در این رابطه به شاتا گفت: حضور شرکت‌های دانش‌بنیان در پارک‌های علمی و فناوری به دلیل اینکه در محیط جمعی علمی حضور دارند و از این فضای جمعی به‌عنوان یک کلونی دانش‌بنیان بهره می‌برند بسیار سودمند است.
   کرمی افزود: شرکت‌های دانش‌بنیانی موفق هستند که در حوزه بازاریابی و فرآیند جذب بازار به‌صورت علمی و فنی عمل می‌کنند و محل استقرار آن‌ها به‌هیچ‌وجه در موفقیت‌هایشان تاثیرگذار نیست.  
   وی بازاریابی، نشان سازی تجاری، اطلاع‌رسانی و فرهنگ‌سازی را رمز موفقیت شرکت‌های دانش‌بنیان دانست و تاکید کرد: شرکت‌های دانش‌بنیان باید در رسانه‌های جمعی و مجازی حضور موثری داشته باشند تا بتوانند به این اهداف دست یابند.  
   دبیر ستاد توسعه فرهنگ اقتصاد دانش‌بنیان معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری تصریح کرد: در راستای دستور ستاد اقتصاد مقاومتی به معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری باید ۳ هزار شرکت دانش‌بنیان در سال گذشته راه‌اندازی می‌شد که این موضوع در اسفندماه۹۵ محقق شد.  
   به گفته کرمی در حال حاضر حدود ۶ هزار دانش‌بنیان در پرتال ساماندهی شرکت‌های دانش‌بنیان منتظر تایید صلاحیت هستند.  
   دبیر ستاد توسعه فرهنگ اقتصاد دانش‌بنیان معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری  با تاکید بر اینکه در حال حاضر ۸۲ خدمت از سوی نهادهای دولتی در قالب طرح‌های حمایتی از شرکت‌های دانش‌بنیان به این مجموعه‌ها ارائه می‌شود تصریح کرد: حمایت‌های متنوعی ازجمله پرداخت تسهیلات مالی، معافیت‌ها و مشوق‌های مالیاتی و گمرکی و تعرفه‌ای، تامین محل استقرار، کمک به ورود مواد اولیه، کمک به ایجاد خط ابتدایی تولید محصولات، ارائه تسهیلات خدمت سربازی به عناصر کلیدی فعال در شرکت‌های دانش‌بنیان و ایجاد شرایط لازم برای حضور اساتید دانشگاه برای دوره‌های مختلف در شرکت‌های دانش‌بنیان از این حوزه توسط دولت صورت گرفته اما عمده‌ترین و مهم‌ترین پشتیبانی که انجام‌شده ایجاد کریدور ویژه صادرات کالاهای دانش‌بنیان است که در حال حاضر برای این شرکت‌ها در فراسوی مرزها بازار سازی می‌کند.  
   وی ادامه داد: همچنین دولت برای کمک به توسعه صادرات کالاهای دانش‌بنیان و حضور آن‌ها در بازارهای جهانی اقدامات خوبی برای کسب استاندارهای بین‌المللی این کالاها انجام داده است. البته در این راستا شرکت‌های دانش‌بنیان نیز باید همکاری کنند و در جهت تولید محصولات دانش‌بنیان باکیفیت و رساندن سطح تولیدات به استانداردهای جهانی نیز بکوشند.  
   این مقام مسئول در حوزه شرکت‌های دانش‌بنیان درباره تلاش‌ها دولت برای بازار سازی شرکت‌های دانش‌بنیان یادآور شد: در ۶ ماههِ دوم سال ۹۵ در هرکدام از سفرهای وزیر امور خارجه و معاون علمی فناوری رییس‌جمهوری و نیز سایر مسئولان به کشورهای مختلف اروپایی و آسیایی نزدیک به ۶۰ مدیر شرکت دانش‌بنیان هیات‌های سیاسی و اقتصادی کشورمان را همراهی می‌کردند که نشان دهنده حمایت دولت از شرکت‌های دانش‌بنیان در جهت معرفی محصولاتشان به جهان و بازارهای جهانی است.  
   به هر حال شرکت های دانش بنیانی که دستی در تولید دارند می توانند کلید افزایش اشتغال در کشور به شمار روند و به همین دلیل دولت تدبیر و امید و وزارت صنعت،معدن و تجارت درتلاشند تا با استفاده از این فرصت  از جوانان خوش فکر ایران زمین در بازار کار استفاده کرده و زمینه اشتغال پایدار را فراهم کنند.

    

   گالری
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
Page created in 2.0131359100342 seconds.
memoryUsage : 33040Kb