• برجام، افقی روشن پیش روی صنعت و صنایع معدنی

   رییس مرکز روابط عمومی وزارت صنعت ، معدن و تجارت :

   برجام، افقی روشن پیش روی صنعت و صنایع معدنی

   برجام، افقی روشن پیش روی صنعت و صنایع معدنی

   دکتر فرزاد خلفی معتقد است: «در دولت تدبیر و امید برای اولین بار در ‌سال‌های گذشته طراز تجاری ایران مثبت شد و این نشان دهنده آن است که صادرات ما از واردات پیشی گرفته‌است.

   به گزارش شاتا از ماهنامه آفتاب صبح، رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: برخی تلاش می‌کنند تاثیرات برجام را هیچ‌انگاشته و کشور را درگیر بحران‌هایی دست‌ساخته کنند. به زعم شما تاثیرات برجام بر شرایط سیاسی و اقتصادی کشور چه بوده است؟

   به باور من «برجام» گام مهمی در روابط سیاسی ایران به شمار می‌آید. برجام اتفاق مهمی بود که در عرصه بین‌المللی با تدبیر تیم مذاکره کننده جمهوری اسلامی ایران و بر اساس سه اصل «عزت»، «حکمت» و «مصلحت» صورت گرفت. رویداد ماندگاری در تاریخ سیاسی ایران که در رأس آن محمد جواد ظریف به عنوان سکاندار وزارت امور خارجه با تلاش شبانه‌روزی و همکاری تیم‌های کارشناسی شکل دادند و توانستند؛ در مذاکرات بین‌المللی با قدرت‌های جهانی توافق مهمی را صورت دهند. این  موضوع مُهر باطل به توافق تحریم‌های ظالمانه‌ای که علیه ایران وضع شده بود، زد و زمینه‌های مساعدی را برای مبادلات اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و سیاسی در سطح بین‌الملل فراهم آورد. به همین سبب نمی‌توان برجام را ناچیز و کم اثر دانست.
   اگر بخواهیم پیش و پس از برجام را با یکدیگر مقایسه کنیم؛ باید اذعان کنیم که در حوزه سرمایه‌گذاری و کسب درآمدهای نفتی و غیر نفتی در دوران تحریم موانع فراوانی پیش رو بود که برجام بخش زیادی از این مشکلات را برطرف خواهد کرد. در حوزه‌های مختلف از جمله مبادلات پولی و بانکی، حمل‌و‌نقل بین‌المللی به واسطه برجام ظرفیت‌های قابل توجهی ایجاد شده‌است. به جرأت می‌توان گفت؛ برجام شرایط کشور را از منظر اقتصادی تا حد قابل توجهی بهبود بخشیده است. در حالی که پیش ازین به واسطه تحریم ما با مشکلات متعددی از جمله عدم دسترسی به بیمه‌های معتبر بین‌الملل برای صادرات کالا مواجه بودیم؛ امروز بسیاری از این موانع برطرف شده یا در آینده نزدیک از بین خواهند رفت. در زمان تحریم، امکان مبادلات پول با بسیاری از کشورها وجود نداشت و همان‌گونه که عنوان شد؛ بیمه کشتی‌ها با مشکل مواجه بود. فروش نفت نیز یکی از مشکلات عمده ما در مسیر کسب درآمدهای ملی و صنایع خودرو با مشکلات و مصائب بسیاری مواجه بود. خوشبختانه پس از برجام در این حوزه ظرفیت‌های گسترده‌ای ایجاد شده است. در حقیقت باید گفت؛ شرایط امروز قابل مقایسه با شرایط ایران پیش از برجام نیست.
    
   یکی از تاثیراتی که می‌شود به صورت مشهود آن را دید علاقه گروه‌های سرمایه‌گذاری و تجاری کشورها به حضور در ایران است؛ البته ممکن است هنوز به طور قطعی وارد فاز فیزیکی فعالیت نشده باشند اما به شدت ابراز علاقه می‌کنند در این بخش؛ به اعتقاد شما تاثیرات برجام بر شرایط سرمایه‌گذاری خارجی و داخلی چگونه بوده است؟
    
   در ماه‌های اخیر سرمایه‌گذاری خارجی در سایر بخش‌های اقتصادی روندی روبه رشد را طی می‌کند. در ایران پس از برجام، در بخش صنعت و معدن بیش از 5.5 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی صورت گرفته است. تنها در 9 ماه پس از برجام امکان سرمایه‌گذاری کشورهایی از جمله، آلمان، فرانسه، ایتالیا و برخی از کشورهای منطقه در بخش صنعت و معدن فراهم آمده و این روند روبه رشد در مسیر توسعه، حرکت قابل توجهی به حساب می‌آید.
    
    یکی از نمودهای صنعتی شدن هر کشور ورود تکنولوژی روز جهان است؛ این چند سال که کشور در تحریم بود به لطف خدا کارشناسان داخلی توانستند گام‌های بزرگی را بردارند اما در برخی حوزه‌ها نیاز به تکنولوژی روز جهان بود که این فعالیت‌های داخلی هم توسعه بیشتری پیدا کند؛ چرا که اساساً وجود تکنولوژی می‌تواند آموزش‌ها را هم در کنار خود داشته باشد. تاثیرات برجام بر ورود تکنولوژی در ایران را در ایام برجام چگونه می‌بینید؟
    
   به‌یقین با ورود بخش خارجی به عرصه اقتصادی و صنعتی و ورود سرمایه‌گذاران، تکنولوژی روز دنیا نیز انتقال خواهد یافت. امروز، بخش قابل توجهی از قراردادهای منعقد شده در حوزه صنایع خودروسازی در عرصه تکنولوژی صورت گرفته‌است. باید اذعان داشت که صنایع امروز ایران دیگر صنعتی محتاج نیست. بیشتر قطعات خودرو در داخل کشور تولید می‌شود و حتی در بخشی از این قراردادها فروش و صادرات قطعات به کشورهای اروپایی و آسیایی نیز گنجانده شده. امروز شاهد رشد 40 درصدی خودرو در داخل کشور هستیم و این نشان‌دهنده آن است که صنعت خودرو کشور به عنوان صنعتی که در دوران تحریم با رکود و محدودیت تولید مواجه بود؛ پس از برجام بر حجم تولید خود به میزان قابل توجهی افزوده است.
   شاهد بارز این پیشرفت و گسترش در بازار خودرو یکی از محصولات پژو فرانسه است که به عنوان محصول جدید خودرو ایران در سال آینده وارد بازار خودرو می‌شود. این محصول که برای نخستین بار در ایران تولید شده؛ نشانه‌ای از گشایش در صنعت خودرو کشور است. علاوه بر این؛ در بخش فولاد هم سرمایه‌گذاری‌های قابل توجهی صورت گرفته که بخشی از آن در سال 96 به نتیجه خواهد رسید.
    
    
   در ادامه پرسش قبلی موضوع آموزش هم در بخش ورود تکنولوژی مهم است. تاثیرات برجام بر آموزش فن روز جهان در بخش صنعت را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
   باید گفت؛ زمینه هر سرمایه گذاری ارتقای دانش فنی‌ست و در حقیقت می‌توان اذعان داشت، مهم‌ترین پیوست سرمایه‌گذاری انتقال دانش فنی و تکنولوژیک است. خوشبختانه با انعقاد قراردادهای مختلف در این عرصه افق روشنی پیش روی ماست. امسال حتی صادرات غیر نفتی ما نیز افزایش یافته و این اتفاق قابل توجهی‌ در عرصه‌های مختلف از جمله صنعت به شمار می‌آید.در ماه‌های اخیر زمینه همکاری و انعقاد 117 سند همکاری بین ایران و شرکت‌های معتبرخارجی صورت گرفته که 63 سند از این تعداد به مرحله اجرایی رسیده است. این نشان دهنده آن است که همکاری‌های گسترده‌ای در بخش صنعت و معدن در مسیر انجام است. در نظام بانکی پس از برجام نیز تحولی بزرگ رخ داده است. امروز، بانک صنعت و معدن که وابسته به وزارت صنعت، معدن و تجارت است با 70 بانک خارجی تبادل پولی و بانکی دارد تبادلی که پیش از برجام وجود نداشت. به یقین گسترش ارتباطات بانکی یکی از حلقه‌های گم‌شده ورود سرمایه‌گذاران خارجی و به تبع آن فن‌آوری‌ها و تکنولوژری روز دنیا بود که این مسیر امروز برای ورود دانش روز دنیا هموار شده است.
    
   چقدر برجام اسباب این را فراهم آورده که شرکت‌های صنعتی بخواهند مستقیم در ایران سرمایه‌گذاری داشته باشند؟
   به میزان قابل توجهی این اتفاق افتاده است. با ورود سرمایه‌گذاران خارجی به بخش فولاد، بخش خودرو و سایر بخش‌های صنعت زمینه‌های متعدد همکاری در ایران پس از برجام فراهم آمده است. مبادلات خوبی تا امروز انجام شده و همکاری‌های قابل توجهی شکل گرفته است. در مجموع  باید گفت برجام شرایطی را فراهم آورده که سرمایه‌گذاران خارجی تمایل و امکان ورود و سرمایه گذاری در بخش صنعتی کشور ما را داشته باشند. به هر روی در شرایط کنونی سرمایه گذاران خارجی افق‌های بازی پیش روی روابط خود با ایران می‌بینند و این زمینه‌های تعامل و منفعت دوسویه را فراهم آورده است. به هر روی باید خاطرنشان کرد؛ قراردادها زمینه‌هایی برای ارتقای ارزش افزوده نظام اقتصادی و زمینه‌های اشتغال را ممکن می‌سازد و در کنار آن فرصتی فراهم می‌آید که ارزش افزوده صادرات افزایش یابد و بر درآمدهای ملی افزوده شود.
    
    معدن یکی از ظرفیت‌های کشور است. تاثیرات برجام بر صنایع معدنی و تکنولوژی در این عرصه چقدر بوده است؟
   اگر نگاهی به آمار و ارقام داشته باشیم؛ می‌توانیم نگرش روشنی از تغییر در این بخش‌ها بدست آوریم.آن‌چه آمارها نشانگر آن‌اند؛ توسعه بخش صنعت و معدن در سال‌های اخیر است. در دولت تدبیر و امید؛ در حوزه صنعت و معدن بیش از 30 طرح با سرمایه‌گذاری 24 هزار میلیارد تومانی فعال شده. تکمیل و راه اندازی 14 پروژه معدنی به ارزش 685 میلیون دلار و هم‌چنین تکمیل 25 طرح صنعتی معدنی با 2.2 میلیارد دلار از دستاوردهای بزرگ بخش صنعت و معدن به شمار می‌رود. هم‌چنین آغاز فعالیت 28 پروژه در ماه‌های اخیر در بخش صنایع معدنی که اکنون در حال انجام است. علاوه بر این، در دولت یازدهم و به ویژه در ماه‌های اخیر، 80 درصد سنگ‌های معدنی برای مشارکت بخش خصوصی آزاد شده و آماده اکتشاف و بهره‌برداری‌ست. موضوعی که همواره برای بخش خصوصی از اهمیت قابل توجهی برخوردار بوده است.
    
   با این توصیفات بدیهی است که اتفاقات خوبی هم در حوزه صادرات افتاده باشد. تاثیرات برجام بر فروش و صادرات در بخش‌های صنعت و معدن چگونه بوده است؟
    
   همان‌گونه که پیش‌تر به آن اشاره کردم؛ در دولت تدبیر و امید برای اولین بار در ‌سال‌های گذشته طراز تجاری ایران مثبت شد و این نشان دهنده آن است که صادرات ما از واردات پیشی گرفته‌است. در واقع بخش قابل توجهی از این صادررات، صادرات غیر نفتی‌ست که از اهمیت بسیاری برخوردار بوده و نشان دهنده گسترش فعالیت در این عرصه است. اما نباید از یاد برد که امروز یکی از مسائل عمده ما در عرصه معدن و فراورده‌های معدنی خام فروشی صنایع معدنی‌ست. در واقع لازم است تا چرخه تولید مواد معدنی با فرآوری آن تکمیل شود.
    در پایان باید تاکید کنم که فرآوری مواد معدنی شرایط فروش محصول را با ارزش افزوده بالاتر فراهم خواهد کرد و این به افزایش سرمایه در بخش معدن خواهد انجامید. نباید هنر ما این باشد که سنگ خام استخراج و صادر کنیم. بلکه لازم است تا با استفاده از فن‌آوری روز آن را فرآوری و اسبابی برای توسعه کسب و کار و سرمایه فراهم کنیم. خوشبختانه این مهم امروز در مسیر تحقق قرار گرفته است. هم‌چنین باید به خاطر داشت که در این زمینه نیز جذب سرمایه‌گذاران خارجی کمک شایانی به تکمیل چرخه معدن خواهد کرد.
    
   گفت و گو : آفتاب صبح
    

    

   گالری
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
Page created in 3.5828168392181 seconds.
memoryUsage : 33033Kb