• نعمت‌زاده: مدیر شده‌ایم تا منابع مالی خلق کنیم

   نعمت‌زاده: مدیر شده‌ایم تا منابع مالی خلق کنیم

   نعمت‌زاده: مدیر شده‌ایم تا منابع مالی خلق کنیم

   چهارمین کنفرانس بین‌المللی مدیریت استراتژیک روز گذشته با حضور محمدرضا نعمت‌زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت و علی دیواندری رییس پژوهشکده پولی و مالی و جمعی از کارشناسان و فعالان اقتصادی در دانشکده مدیریت برگزار شد.

   به گزارش شاتا به نقل از روزنامه صمت،  رییس پژوهشکده پولی و مالی که دبیر اجرایی این همایش بود از وزیر صنعت، معدن و تجارت به‌عنوان پدر صنعت پتروشیمی ایران نام برد و درباره عملکردش گفت که اگر او نبود ما امروز عسلویه و ماهشهر و این میزان ارز حاصل از صادرات فرآورده‌های نفتی و پتروشیمی را نداشیم. وی با این توصیف از وزیر صنعت، معدن و تجارت خواست که به‌عنوان سخنران ویژه این کنفرانس در جایگاه حاضر شده و تجربه‌های مدیریتی خود را در اختیار حاضران قرار دهد.
   محمدرضا نعمت‌زاده در این جلسه با اشاره به بخشی از سوابق فعالیت در شرکت‌های صنعتی اظهار کرد: ‌۴۰ سال قبل در جلسه‌ای که جمعی از مدیران و صنعتگران به نام ایران در آن حضور داشتند، شرکت کردم. در آن جلسه عنوان شد که ما به‌دلیل رقابت‌پذیر نبودن کالای خود نمی‌توانیم با سایر کشورها به رقابت بپردازیم بنابراین برای تداوم حضور در بازارهای جهانی باید با دانش و صنعت روز دنیا آشنا شویم به همین دلیل مقرر شد با دانشگاه هاروارد همکاری کنیم که این امر منجر به ایجاد مرکز آموزش مدیریت در کشور شد.
   وی ادامه داد: در آن جلسه به این نتیجه رسیدیم که برای مدیریت صنعتی نیاز به آموزش و استفاده از تئوری‌های روز دنیا در این زمینه داریم.
   وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به تعطیلی دانشگاه‌ها و تلاش‌هایی که برای جلوگیری از بسته شدن مرکز آموزش مدیریت انجام داده، اظهار کرد: پس از بسته شدن این مرکز، طرح کارورزی را برای پرورش مدیران جدید اجرایی کردیم که این امر منجر به تربیت مدیران بسیاری شد. در آن برهه از زمان ما نیاز به مدیران جدید داشتیم زیرا بسیاری از مدیران خود را از دست داده بودیم به همین دلیل سعی می‌کردیم تا جوانان را درگیر کار اجرایی و صنعتی کنیم.
   نعمت‌زاده درباره مهم‌ترین ویژگی یک مدیر گفت: مدیر ارشد وجود مبارک حق‌تعالی است و ما در مدیریت باید به وجود ایشان توجه کنیم و صداقت را که از مهم‌ترین خصایص مدیریت حضرت حق است در مدیریت در دستور کار قرار دهیم.
   این عضو کابینه دولت یازدهم با تاکید براینکه صداقت به‌عنوان یک اصل مهم مدیریتی همواره مورد توجه بزرگان ازجمله حضرت امام خمینی(ره) بوده است، اظهار کرد: سهل کردن مسائل سخت و غیرممکن ندانستن هیچ مسئله‌ای جزو مهم‌ترین اصول مدیریتی است زیرا یک مدیر اگر چنین دیدگاه‌هایی داشته باشد می‌تواند بر مشکلات فائق آمده و مسائل را حل کند.
   وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به گلایه‌هایی که برخی مدیران از نبود منابع یا تاخیر در دریافت بودجه دارند، تصریح کرد: ما مدیر شده‌ایم تا منابع را خلق کنیم نه اینکه منتظر رسیدن منابع باشیم.
   وی با اشاره به دردسری که مرحوم نوربخش، رییس کل پیشین بانک مرکزی برای پتروشیمی‌ها ایجاد کرده بود، گفت: صدور یک بخشنامه از سوی بانک مرکزی موجب شد تا امکان ترخیص کالا از گمرکات برای پتروشیمی‌ها به دلیل بدهکاری به سیستم بانکی وجود نداشته باشد. هرچند این مشکل وجود داشت اما ما بیکار ننشسته و پس از مذاکرات متعدد با ۵ بانکی که به آنها بدهکار بودیم و همچنین مذاکره با بانک مرکزی و تعهد در پرداخت به‌موقع بدهی‌ها توانستیم این مشکل را حل کنیم.
   نعمت‌زاده ادامه داد: در مذاکراتی که با مرحوم نوربخش داشتیم توانستیم به تفاهم برسیم که مفاد آن در ۷ برگ نوشته شد و همچنان همان توافقات در روابط مالی و کاری میان پتروشیمی‌ها و بانک مرکزی جاری و ساری است.
    

   پول ندارید چک امضا نکنید
   وزیر صنعت، معدن و تجارت در بخش دیگری از سخنان خود از صدور سالانه ۱۲ تا ۱۳میلیون چک بی‌محل به‌شدت انتقاد و گلایه کرد و گفت: چطور ممکن است سالانه این تعداد چک بی‌محل در کشور داشته باشیم و مسئولان تلاش کنند به ضرب و زور راه‌اندازی سامانه با این معضل مقابله کنند؟
   نعمت‌زاده صدور این تعداد چک بی‌محل در سال را نشانه‌ای از لاابالی‌گری در مدیریت دانست و خطاب به مدیران اظهار کرد: اگر پول ندارید چک نکشید و چک‌ها را امضا نکنید چون امضا همان اعتبار شماست و بزرگترین سرمایه هر مدیری همان اعتبار و اعتمادی است که در جامعه دارد بنابراین اگر به این سرمایه آسیبی وارد شود نمی‌توان آن را به سهولت جبران کرد.
   این عضو کابینه دولت یازدهم البته نسبت به عملکرد سیستم بانکی در قبال سرمایه‌گذاران و فعالان اقتصادی نیز گلایه‌هایی داشت. وی گفت: در حالی‌که مدیران بانک‌های دنیا مشتری را سرمایه خود می‌دانند اما در ایران از وثایق سهل‌البیع استفاده می‌کنیم که بدان معناست که بانک هر زمان بخواهد می‌تواند صاحب وثایق شود.
   پول مردم سرمایه صنایع نشود
   علی دیواندری، رییس پژوهشکده پولی و بانکی نیز در این همایش گفت: نوآوری در مدل‌های کسب‌وکار یک پادزهر برای صنعتی است که قدرت رقابت‌پذیری خود را از دست داده است.
   وی افزود: در نوآوری محصول نیازمند توجه به مدل‌های اقتصادی و تجاری هستیم زیرا در شرایط کنونی عمده ضربات را از این ناحیه به دلیل غفلت و بی‌توجهی می‌خوریم تا جایی که پایین بودن نرخ بهره‌وری نیز از همین ناحیه است.
   رییس پژوهشکده پولی و بانکی ادامه داد: اگر امکانات و نیروی‌انسانی و منابع به میزان کافی داشته اما مدل مناسبی در کسب‌وکار نداشته باشیم به طورقطع به توسعه دست نخواهیم یافت.
   دیواندری با تاکید بر ضرورت ارائه راهکارهای مناسب برای یافتن منابع مالی و درآمدی جدید اظهار کرد: در مدل‌های کسب‌وکار قدیمی ما نمی‌توانستیم به ایجاد ارزش افزوده بالا دست پیدا کنیم به همین دلیل از محصولات ما در بازار به خوبی استقبال نمی‌شد و کالاهای ما قدرت رقابت‌پذیری کافی را نداشت.
   رییس پژوهشکده پولی و بانکی با بیان این مطلب که باید به مشتریان خدمات مناسبی ارائه داده و در نوع کسب درآمد تغییراتی ایجاد کنیم خاطرنشان کرد: درک زمینه‌های صنعتی و درنظرگرفتن نوع فعالیت رقبا، تعریف موقعیت فعلی شرکت و خلق توانمندی‌های لازم برای مدیریت و نوآوری در مدل کسب‌وکار می‌تواند منجر به توسعه نقشه راه فرآیند نوآوری در مدل کسب‌وکار شود.
   وی با بیان این مطلب که در هیچ کجای دنیا واحدهای صنعتی برای ادامه فعالیت یا سرمایه‌گذاران برای ایجاد یک واحد صنعتی از بانک‌ها وام نمی‌گیرند اظهار کرد: تمامی بانک‌های دنیا فقط به مشتریان وام خرد و وام مسکن اعطا می‌کنند و این در حالی است که در ایران از اموال و سپرده‌های مردم برای سرمایه‌گذاری در زمینه‌های پرریسک استفاده می‌شود.
   دیواندری تصریح کرد: هیچ‌کجای دنیا مرسوم نیست که از پول مردم به‌عنوان سرمایه‌ای برای راه‌اندازی یک واحد صنعتی استفاده شود و سرمایه‌گذاران منابع موردنیاز خود را از بازارهای مالی تامین می‌کنند.
   رییس پژوهشکده پولی و بانکی با انتقاد از مدیریت سنتی شرکت‌ها اظهار کرد: اگر قرار است صنعت به‌عنوان پیشران اقتصاد ایران باشد باید شرکت‌ها و صنایع ما به سمت دانش‌بنیان شدن حرکت کرده و از مدیریت سنتی اجتناب کنند زیرا با مدیریت سنتی به رقابت‌پذیری دست نمی‌یابیم.

    

   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
Page created in 2.4476149082184 seconds.
memoryUsage : 42580Kb