• کارنامه موفق صنعت در خراسان رضوی

   کارنامه موفق صنعت در خراسان رضوی

   کارنامه موفق صنعت در خراسان رضوی

   وزیر صنعت، معدن و تجارت عصر روز پنجشنبه در سفر به غرب خراسان رضوی کارخانه اسید سیتریک جوین که بزرگترین تولیدکننده اسیدسیتریک در خاورمیانه است را افتتاح کرد و از عملکرد ۳ساله دولت در بخش صنعت، معدن و تجارت این استان گزارش ارایه داد.

   به گزارش شاتا به نقل از روزنامه صمت، گزارش محمد رضا نعمت زاده نشان داد که دولت در کنار دغدغه ایجاد اشتغال با بهره‌گیری از سرمایه‌های بخش خصوصی که بر مبنای آن ۴۶۰۰ جواز تاسیس در خراسان رضوی صادر شده از حمایت‌های دولتی در قالب تسهیلات ارزی نیز دریغ نکرده است. همچنین از دیگر برنامه‌هایی که این وزارتخانه به آن اهتمام داشته ارتقای کیفی صنایع آلاینده بوده که در ۳سال گذشته ۱۳۷ واحد صنعتی استان از فهرست صنایع آلاینده خارج شده‌اند. این آیین به‌صورت ویدئو کنفرانس از سوی وزیر صنعت، معدن و تجارت اجرا و با فرمان رییس‌جمهوری عملیاتی شد و پس از آن محمدرضا نعمت‌زاده با ارائه گزارشی از عملکرد دولت در ۳سال اخیر در خراسان رضوی گفت: در ۳سال اخیر بخش خصوصی با سرمایه بیش از ۲۳هزار میلیارد تومان در بخش صنعت این استان اشتغال ۱۸هزار نفری را به وجود آورد. همچنین ۴۶۰۰ جواز سرمایه‌گذاری با ظرفیت ایجاد اشتغال برای ۸۷هزار نفر در این مدت برای خراسان رضوی صادر شده که اگر ۵۰درصد از آنها نیز به بهره‌برداری برسد سرمایه‌ای نزدیک به ۱۵هزار میلیارد تومان برای اجرای آن صرف شده که برای ۴۰هزار نفر اشتغالزایی خواهد داشت. امسال ۱۱۳ جواز تحقیق و توسعه و ۱۳۰ پروانه شرکت دانش‌بنیان نیز در حوزه صنعت خراسان رضوی صادر شد. او با اشاره به اینکه ۵۷۵ قطعه زمین شهرک صنعتی نیز در این مدت در خراسان رضوی به متقاضیان سرمایه‌گذاری واگذار شده افزود: در ۳سال اخیر ۱۲ کیلومتر اکتشاف در معادن سنگان استان خراسان رضوی انجام شده است. هم‌اینک نیز در سنگان به‌عنوان یکی از بزرگترین معادن کشور ۵ مجموعه صنعتی در قالب ۱۵ طرح در حال احداث است که با بهره‌برداری از آنها زمینه استخراج ۳۵میلیون تن گندله و کنسانتره فراهم می‌شود. نعمت‌زاده با بیان اینکه امسال برای کمک به صنایع خراسان رضوی ۳۰۰میلیون یورو از محل صندوق توسعه ملی به صنایع این استان اختصاص یافته تصریح کرد: در ۳سال گذشته ۷۰۰میلیون یورو برای توسعه صنایع خراسان به این استان تسهیلات پرداخت شد. وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: تعداد ۱۳۷ واحد صنعتی آلاینده در این استان نیز با ارتقای کیفی خود از فهرست صنایع آلاینده خارج شده‌اند. از سوی دیگر با وجود بهره‌برداری و افزایش فعالیت صنایع در خراسان رضوی امسال ۲درصد در میزان مصرف برق صرفه‌جویی شد. نعمت‌زاده در این برنامه با نگاهی به وضعیت تولید این کارخانه گفت: کارخانه اسید سیتریک جوین با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و پرداخت تسهیلات به بهره‌برداری رسید. محصول این کارخانه در صنایع مختلف کشور کاربرد دارد که با توجه به تامین مواد اولیه طرح در شرکت کشت و صنعت جوین شاهد تولید این محصول خواهیم بود. همچنین کارخانه تولید اسیدسیتریک در کرمانشاه با ظرفیت ۱۲هزار تن آماده فعالیت است اما به دلیل مشکلات مدیریتی پس از ۲ بار فعال‌سازی تولید آن متوقف شده که وزارت صنعت، معدن و تجارت در تلاش برای رفع مشکلات این واحد صنعتی و فعال‌سازی آن است.
   نعمت‌زاده در حاشیه این برنامه با اشاره به اینکه توسعه صنایع در برخی مناطق همچون سنگان زمینه ایجاد صنایع مرتبط را فراهم می‌کند افزود: با توجه به اینکه راه‌اندازی صنایع بالادستی بستری برای توسعه صنایع پایین‌دستی ایجاد می‌کند باید در این زمینه بیشتر تمرکز کنیم و دولت باید زیرساخت‌های موردنیاز آنها مانند آب، برق و... را تامین کند که در همین زمینه تلاش‌هایی برای تامین آب استان خراسان رضوی انجام شده تا بتوانیم نیاز بخش صنعت آنها را برطرف کنیم. نقاب، مرکز شهرستان ۵۰هزار نفری جوین در فاصله ۳۱۰ کیلومتری غرب مشهد قرار دارد. همچنین وزیر صنعت، معدن و تجارت عصر پنجشنبه در سفر به غرب خراسان رضوی در کارخانه در دست ساخت فولاد سبزوار حضور یافت و از بخش‌های مختلف این طرح صنعتی بازدید کرد و گفت: این طرح صنعتی که ظرفیت تولید سالانه ۸۰۰هزار تن آهن اسفنجی را دارد با سرمایه‌گذاری ۸۵درصدی بخش خصوصی و ۱۵درصدی بخش دولتی تا پایان امسال به بهره‌برداری می‌رسد.
    

   گالری
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
Page created in 2.1351828575134 seconds.
memoryUsage : 32722Kb