• رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی :

   بر اساس بررسی های انجام شده 63 درصد واحدهای صنعتی این استان فعال هستندر

   رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی گفت : بر اساس بررسی های انجام شده 63 درصد واحدهای صنعتی این استان فعال هستند و 11 درصد تعطیل موقت و 25 درصد تعطیل دائم هستند.

   به گزارش شاتا ؛«محمدرضا حاجی پور»با اعلام این خبر، افزود: سال گذشته 850 میلیون دلار انواع محصولات تولیدی  به وزن یک هزار و 200 تن از استان مرکزی به خارج از کشور صادر شد که عمده این صادرات به  کشور های ترکیه، عراق و افغانستان بوده است.
   رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی رفع موانع و مشکل های صادرات را یکی از مهمترین اولویت های سازمان صنعت، معدن و تجارت عنوان کرد و افزود: بر این اساس هماهنگی هایی که با 21 رایزن بازرگانی در منطقه، کشور های اروپایی و آمریکایی بعمل آمده ظرفیت های استان توسط این رایزنان در نقاط مختلف جهان معرفی و زمینه حضور تولیدات استان در بازارهای مختلف بین المللی بیش از پیش فراهم می شود.
   حاجی پور عمده کالاهای وارداتی به استان مرکزی را مواد اولیه و ماشین آلات و تجهیزات بخش تولید عنوان کرد و گفت: عمده این کالاها از کشور های امارات متحده عربی، ترکیه و چین به استان وارد می شوند
   وی افزود: در سالهای اخیر مشکلات تامین نقدینگی و نداشتن سرمایه در گردش، تحریم ها، عدم پرداخت مطالبات واحدهای تولیدی ، بدهکاری تولیدکنندگان به دستگاههای خدمات رسان و سیستم بانکی از اصلی ترین مشکل 70 درصد واحدهای تولیدی استان مرکزی است که تصمیمات خوبی با هدف رفع این مشکلات  در  جلسات مستمر و متعدد کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استانی و ملی و همچنین نشست های ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی که در واحدهای تولیدی و به ریاست استانداری مرکزی برگزار می شود ، اتخاذ شده است .
   رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی با اشاره به مصوبات اخیر کارگروه ملی تسهیل و رفع موانع تولید گفت : این جلسه به ریاست وزیرمحترم صنعت ، معدن و تجارت و با حضور استاندار مرکزی برگزار شد که خوشبختانه  تصمیمات  بی سابقه ای با هدف  بازگشت رونق به تعدادی از صنایع مادر استان مصوب و که در مهمترین آن مقرر شد بدهی شرکتهای آونگان ، واگن پارس ، آذراب ، ماشین سازی و هپکو با اعطای 18 ماه تنفس و بدون پیش پرداخت به مدت 5 سال تقسیط گردد و همچنین مبلغ 2000 میلیارد ریال جهت تامین سرمایه درگردش این واحدهای در نظر گرفته شود.
   حاجی پور همچنین از اختصاص 160 هزار میلیارد ریال تسهیلات رونق تولید به واحدهای کوچک و متوسط کشور خبر داد و افزود سهم استان مرکزی 4500 میلیارد ریال است که صادرات ، اشتغال زایی و داشتن بازار از جمله شاخصه های اختصاص این تسهیلات است و واحدهای تولیدی  می بایست در قدم اول تقاضای خود را در سامانه بهین یاب ثبت نمایند .
   وی افزود : تا کنون 820 واحد برای دریافت تسهیلات در این سامانه ثبت نام کرده اند.
   وی از پایش واحدها برای معرفی به بانک های عامل خبر داد و افزود: پرونده 402 واحد از واحدهای تولیدی استان مرکزی در کمیته کارشناسی و 342 واحد در کارگروه  رونق تولید در حال بررسی است و 188 واحد نیز  برای دریافت دو هزار و 110 میلیارد ریال تسهیلات به بانک های عامل معرفی شده اند.
   وی افزود: هم اکنون 367 واحد تولیدی که ظرفیت های مناسب برای ارتقا به شرکت دانش بنیان را دارا می باشند شناسایی و شرایط لازم برای بهره گیری آنها از تسهیلات صندوق نوآوری فراهم شده است.
   وی با یادآوری وجود برخی مشکل ها برای شرکت های بزرگ استان مرکزی ادامه داد: مصوبه هایی در زمینه استفاده سازمان شهرداری ها از محصولات تولیدی شرکت هپکو و لغو قرارداد واردات پنج هزار واگن باری برای فعال شدن و رفع مشکل واحدهای بزرگ استان ازجمله شرکت های آونگان، آذرآب و هپکو به تصویب رسیده است.
   رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی با اشاره به طرح عارضه یابی واحدهای تولیدی در سال گذشته  خاطر نشان کرد: و شهرستان زرندیه و دلیجان به ترتیب بیشترین واحدهای تعطیل را دارا می باشند.
   رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی یادآور شد: سال گذشته 30 پروانه اکتشاف و 37 گواهی کشف در حوزه معدن این استان صادر و هفت و شش دهم میلیون تن به ذخایر معدنی استان افزوده شد.
   حاجی پور افزود: همچنین 50 فقره پروانه معدن با ظرفیت یک هزار و 505 هزار تن، 777 جواز تاسیس با سرمایه گذاری بالغ بر 58 هزار میلیارد ریال و 196 پروانه بهره برداری با سرمایه گذاری بالغ بر چهار هزار و 443 میلیارد ریال در این مدت صادر شده است.
   رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی بیان کرد: بر اساس مطالعه های انجام شده 88 درصد واحد های صنعتی این استان را بنگاه های کوچک با تعداد کارگر یک تا 50نفر، شش و هفت دهم درصد را بنگاه های متوسط و پنج دهم درصد را صنایع بزرگ با تعداد کارگر بالای 100 نفر تشکیل می دهند.
   حاجی پور گفت: با توجه به نامگذاری امسال به عنوان سال اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل ایجاد شرایط مناسب برای خروج از رکود و ایجاد رونق اقتصادی در واحدهای صنعتی کوچک و متوسط در دستور کار این سازمان قرار گرفته تا با ایجاد رونق اقتصادی در این واحدها اشتغالزایی و رفع مشکل بیکاری در استان محقق شود.
   استان مرکزی بیش 2700 واحد تولیدی دارد و رتبه نخست تنوع محصولات صنعتی ، رتبه چهارم صنعت کشور و قطب دوم صنایع مادر تخصصی و تجهیزات ساز ایران را به خود اختصاص داده است.

   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی: