• معاون توسعه بازرگانی داخلی و تجارت خارجی همدان خبرداد؛

   فرش همدان دوباره به چرخه صادرات باز می‌گردد

   فرش همدان دوباره به چرخه صادرات باز می‌گردد

   معاون توسعه بازرگانی داخلی و تجارت خارجی سازمان صنعت،معدن و تجارت استان همدان با تأکید بر افزایش صادرات در سال‌جاری، گفت: فرش همدان دوباره به چرخه صادرات استان باز می‌گردد.

   به گزارش شاتا؛ «مصطفی اسدی»  با بیان اینکه صادرات استان در سال گذشته نسبت به سال 93 افزایش 6 درصدی داشته است، اظهارکرد: در سال گذشته 681 میلیون دلار کالا از استان همدان صادر شد در حالیکه در سال 93 صادرات استان  618 میلیون دلار بوده است.
   وی با اشاره به اینکه در سال 94 صادرات برخی از کالاها از جمله سیمان با مشکل مواجه بود، تصریح کرد: امسال با توجه به شرایط موجود در کشور صادرات رو به افزایش است به طوریکه صادرات فرش همدان که در سال‌های گذشته متوقف شده بود امسال رونق خواهد گرفت.
   وی افزود: ایتالیا، اسپانیا، سوئد، قزاقستان، ترکیه، روسیه ، چین، سوریه و عراق از جمله کشورهای مبدأ صادرات استان همدان هستند.
   سهم 377 میلون دلاری صنعت در صادرات استان
   اسدی با اشاره به سهم بخش‌های مختلف در صادرات استان همدان، عنوان کرد: بخش کشاورزی بیش از 256 میلیون دلار، میراث فرهنگی و صنایع دستی بیش از 54 میلیون دلار و بخش صنعت و معدن استان بیش از 377 میلیون دلار در صادرات سال گذشته سهم داشته است.
   وی درخصوص قابلیت صادرات محصولات کشاورزی استان همدان به دیگر کشورها نیز بیان کرد: در استان همدان تولید محصولات کشاورزی از جمله سیب‌زمینی و گوشت مرغ محدودیتی وجود ندارد اما باید برای بحث صادرات این محصولات برنامه‌ریزی‌های لازم توسط سازمان جهادکشاورزی صورت بگیرد.
   معاون توسعه بازرگانی داخلی و تجارت خارجی همدان خاطرنشان کرد: در سال گذشته یک میلیون تن کالا از استان همدان صادر شد که نسبت به مدت مشابه سال 93 کاهش 2 درصدی داشته است.
   فعال شدن شرکت‌های مدیریت صادرات در استان همدان
   وی از فعال شدن شرکت‌های مدیریت صادرات (BMC) در استان خبرداد و گفت: این شرکت‌ها تحت نظارت سازمان توسعه صادرات قرار داشته و به نوعی صادرکنندگان را مورد حمایت قرار می‌دهند که البته این شرکت‌ها در سطح بین‌الملل وجود دارد اما در کشور ما خیلی جا نیفتاده است.
   اسدی با بیان اینکه سال گذشته در زمینه آموزش حوزه صادرات در استان همدان به خوبی عمل شد، اذعان کرد: اتاق بازرگانی در سال گذشته برای کاربرهای واحدهای تولیدی بیش از 2 هزار ساعت دوره آموزشی برگزار کرده است.
   وی با تأکید براینکه آموزش از نکات بسیار مهم در حوزه صادرات است،گفت: بحث آموزش از سال گذشته به جد در حوزه صادرات استان آغاز شده است به‌طوریکه فضای خوبی در اختیار صادرکنندگان قرار داده شده تا بتوانند به خوبی عمل کنند.
   معاون توسعه بازرگانی داخلی و تجارت خارجی همدان خاطرنشان کرد: سال گذشته گمرک و اداره استاندارد استان در توسعه صادرات گام‌های موثری برداشته  تا تسهیلات لازم برای صادرکنندگان استان در مرکز وجود داشته باشد.
    خدمات مهندسی و پزشکی درخارج از استان جزو صادرات به‌شمار می‌رود
   اسدی با اشاره به اینکه استفاده از ماشین‌آلات و تجهیزات در حوزه معدن در دستور کار بخش صادرات استان قرار دارد، اظهارکرد: پذیرش و اعزام هیئت‌های تجاری از برنامه‌های حوزه صادرات استان است که البته از ابتدای سال آغاز شده است.
   وی حضور در نمایشگاه‌های بین‌المللی را ازدیگر برنامه‌های حوزه صادرات استان همدان دانست .
   وی با بیان اینکه ارائه خدمات مهندسی و پزشکی در خارج از استان و کشور نیز جزو صادرات به‌شمار می‌روند، گفت: خدمات مهندسی و پزشکی جزو صادرات به حساب می‌آیند اما میزان آن در آمار و اطلاعات ما صفر است درحالیکه می‌دانیم این موضوع اتفاق می‌افتد که باید از سوی دستگاه‌های متولی ساماندهی شود.
    
    

   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی: