• تاکید بر افزایش حجم مبادلات تجاری دو کشور

   در دیدار وزیر صنعت،‌معدن و تجارت با وزیر صنایع بلاروس:

   تاکید بر افزایش حجم مبادلات تجاری دو کشور

   تاکید بر افزایش حجم مبادلات تجاری دو کشور

   به دنبال سفر دو روزه وزیر صنعت،‌معدن و تجارت برای شرکت در سیزدهمین کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و بلاروس ،‌ در دیدار با وزیر صنایع این کشور ،‌دو طرف بر ضرورت افزایش حجم مبادلات تجاری تاکید کردند.

   به گزارش شاتا؛‌  محمد رضا نعمت زاده »‌در دیدار با «ویتالی ووک» با اشاره به ضرورت افزایش تعاملات دو جانبه افزود: ‌برگزاری کمیسیونهای مشترک، همکاری در صنعت خودرو و ماشین آلات سنگین ،‌نشان از روابط خوب  دو کشور در گذشته  دارد اما باید همچنان گسترش یابد.
   وی با بیان اینکه متاسفانه حجم فعالیتهای تجاری بین  دو کشور متناسب با قابلیتها و ظرفیتها نبوده است تصریح کرد:‌باید از طریق برگزاری این کمیسیون تلاش کنیم تا حجم مبادلات تجاری فی مابین افزایش یابد و به 250 میلیون دلار در سال 2017 برسد.
   وزیر صنعت،‌معدن وتجارت در ادامه ،هموار کردن روابط بانکی را حائز اهمیت خواند و گفت: باید شرکتهای دو کشور بتوانند به راحتی با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.
   نعمت زاده با اشاره به اینکه در این کمیسیون نقشه راهی تهیه شده است ابراز امیدواری کرد؛ این نقشه برای حرکتهای بعدی دو کشور موثر واقع شده و جدی گرفته شود و طرفین به آن عمل کنند.
   وی یادآور شد:‌ دیده شدن مقررات نظیر تسریع توافق ایران و اوراسیا و تسهیلات نظیر روادید، ‌حمل و نقل و گمرک و شرکت در نمایشگاههای یکدیگر می تواند دراین نقشه راه در نظر گرفته شود.
   وزیر صنعت،معدن و تجارت در بخش دیگری از سخنان خود افزود:‌ما اآماده هستیم کمک کنیم تا پروژه های نیمه تمام به اتمام برسد .
   نعمت زاده ضمن تاکید بر انجام سرمایه گذاری مشترک در کشورهای همدیگر خاطرنشان کرد:‌ ‌افزایش سطح همکاریها ضروری است و ما آماده هرگونه تعامل هستیم و هیچ محدودیتی دراین راستا با کشور بلاروس وجود ندارد.
   به گفته وی،‌علاوه بر صنعت خودرو ،‌دارو و تجهیزات پزشکی و ... نیز می توانند از زمینه های توسعه مناسبات اقتصادی دو کشور باشند.
   همچنین در این دیدار وزیر صنایع بلاروس با تاکید بر افزایش سطح همکاریهای دو کشور افزود: ما مطمئن هستیم این کمیسیون به ارتقای تعاملات بیشتر کمک خواهد کرد.
   «ویتالی ووک»، در ادامه کاهش سطح مبادلات دو کشور به 70 میلیون دلار را مورد اشاره قرار داد و گفت:‌در سال 2015 بالغ بر 115 میلیون دلار ازاقتصاد ایران به اقتصاد بلاروس تعلق داشته است ضمن اینکه میزان پروژه های سرمایه گذاری ایران در این کشور نیز 700 میلیون دلار ارزیابی می شود که امیدواریم با گسترش روابط فی مابین ،‌کالای بیشتری به دو کشور رد و بدل شود.
   وی، با بیان اینکه‌  صنعت ماشین سازی ،‌حمل و نقل ، آموزش،‌گردشگری میتوانند از جمله زمینه های همکاری ایران و بلاروس باشند ابراز امیدواری کرد؛‌ برگزاری سیزدهمین کمیسیون مشترک اقتصادی به توسعه هرچه بیشتر مناسبات تولیدی و تجاری دو کشور بینجامد.
   وزیر صنایع بلاروس در خصوص پروژه های ایرانی در بلاروس افزود: ما از طرف وزارت صنایع ،‌حمایت کامل خود را از این پروژه ها اعلام می کنیم و امیدواریم پروژه های در نظر گرفته شده در صنعت خودرو به سرانجام برسد.
   وی افزود:‌ ما آماده ایم تا در زمینه ماشین الات ماز و بلاز، تسهیلاتی‌ در اختیار شرکتهایی که علاقه مند به همکاری با ایران هستند قرار دهیم.
    

   گالری
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی: