• رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان:

   لزوم همکاری جهاد دانشگاهی با بخش صنعت لرستان

   لزوم همکاری جهاد دانشگاهی با بخش صنعت لرستان

   رئیس سازمان صنعت،معدن وتجارت استان لرستان ، در بازدید از جهاد دانشگاهی استان بیان کرد: در سال‎های گذشته دغدغه دولت این بود که اعتبار تخصیص یافته به استان چقدر است.

    

   به گزارش شاتا ، صفی‎خانی اضافه کرد: در حال حاضر وضعیت تغییر کرده و باید داشته‎هایمان را حفظ کنیم؛ واز کمک جوامع دانشگاهی از جمله جهاد دانشگاهی بهره مند شویم .
   وی افزود: در بحث ساختار جمعیتی با مشکلاتی روبرو هستیم و رشد جمعیتی ما به 44 صدم درصد رسیده است.
   رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تصریح کرد: ما در استان مشکل زاد و ولد نداریم و این کاهش جمعیت به علت مهاجرت افراد و نخبگان به استان‎های هم‎جوار است.
   وی با بیان اینکه در حوزه صنعت باید هم‎اندیشی شود تا توسعه همه‎جانبه صورت گیرد، گفت: در استان کارهای مطالعاتی زیادی انجام شده اما با اقبال زیادی روبرو نشده است. بعضی از زیرساخت‎هایی که داریم در چند سال آینده آنها را نخواهیم داشت. وضعیت آب و هوایی، اراضی و عرصه‎های طبیعی ما شرایط گذشته را ندارند و تغییر کرده‎اند برای همین وضعیت فعلی آنها را برای برنامه‎ریزی‎های خود باید در نظر گرفت.
   صفی‎خانی با بیان اینکه در مواجهه با مسائل بیشتر وقت خود را باید صرف طرح موضوع کرد، ادامه داد: بعد از بیان موضوع و شناسایی مشکلات می‎توان راهکارهای عملیاتی مورد نیاز را ارائه داد.
   وی با بیان اینکه سازمان صنعت، معدن و تجارت اولین و مهم‎ترین نقطه عطف دولت و مردم است، اظهار کرد: جهاد دانشگاهی باید به کمک این سازمان بیاید و با ایده‎پردازی و عمل آوردن و اجرایی کردن آنها با ما همکاری کند.
   صفی‎خانی با بیان اینکه تنها نباید به دنبال آمار دادن و صدور پروانه بود، اضافه کرد: برای اظهار آمار اشتغال فردا باید پاسخگو باشیم، در راستای انجام فعالیت‎های خود باید کارهای پژوهشی انجام دهیم که این کار را سازمان می‎تواند به جهاد دانشگاهی تفویض کند.
   رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان بیان کرد: همچنین جهاد دانشگاهی در ایده‎پردازی‎ها باید به ما کمک کند و مهم‎ترین کاری که می‎تواند انجام دهد تقویت و تربیت نیروی انسانی است که اساس توسعه را تشکیل می‎دهد.
   وی اظهار کرد: متأسفانه در استان برای هیچ محصولی به خاطر نبود تاجر، برند نداریم و در این زمینه تفکر خاصی وجود ندارد.
   صفی‎خانی با بیان اینکه در پشت هر موضوعی اگر تفکر نباشد زوال علمی است، ادامه داد: باید برای صنعت، معدن و تجارت اتاق فکری طراحی شود و از توانایی علمی و فکری افراد استفاده کنیم. اتاق فکر باید به ما بگوید که چکار کنیم.
   رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان یادآور شد: بدون شک محور توسعه استان معدن خواهد بود باید از ابتدای شروع فعالیت در این زمینه تکنولوژی فرآوری آن را نیز در منطقه مستقر می‎کردیم. متأسفانه در حال حاضر بعضی از ظرفیت‎ها را خام‎فروشی می‎کنیم و سودی نیز نصیب استان نمی‎شود. در همین خصوص قصد داریم پروانه‎ها را هدفمند صادر کنیم.
   وی با بیان اینکه در ابتدای هر کاری ظرفیت‎ اقتصادی را بررسی و بعد صنعت آن را فعال کنیم، خاطرنشان کرد: در تصمیم‎گیری‎های کلان باید دقت بیشتری داشته باشیم و از تجربیات صاحبان صنعت و حتی افراد ورشکسته نیز استفاده کنیم. باید در استان برای تسهیل سرمایه‎گذاری دفتری با این عنوان تشکیل شود چراکه سرمایه‎گذار نمی‎داند سرمایه‎اش را به کجا ببرد زیرا او بر اساس شرایط زمانبندی فعالیت می‎کند؛ جهاد دانشگاهی در راه‎اندازی این دفتر می‎تواند به سازمان صنعت و معدن کمک کند.
   صفی‎خانی با بیان اینکه جهاد دانشگاهی می‎تواند با طراحی انکوباتور در حوزه صنعت نیز به ارائه خدمات مهندسی و مشاوره‎ای بپردازد، اضافه کرد: با این کار می‎توانیم مدل‎هایی را از خارج کشور به استان بیاوریم و از آنها استفاده کنیم.
   رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان تصریح کرد: برای فعالیت‎های اقتصادی در استان باید زیرساخت‎های صنعتی و معدنی آن را در 10 سال آینده داشته باشیم و در این زمینه نیاز هست ظرفیت‎ها را بالا ببریم.
   وی گفت: سرمایه‎گذار خارجی برای سرمایه‎گذاری شور و شوق کوتاه‎مدتی دارد و کسی که بتواند او را هر چه سریع‎تر در اقتصاد منطقه وارد کند برنده می‎شود. جهاد دانشگاهی می‎تواند این افراد را در استان جذب کند.
    

   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی: