• رئیس مرکز ملی فرش ایران در سیستان و بلوچستان:

   تاکید بر هنر صنعت فرش به عنوان یکی از ارکان صادرات غیر نفتی ایران در عرصه بین المللی

   تاکید بر هنر صنعت فرش به عنوان یکی از ارکان صادرات غیر نفتی ایران در عرصه بین المللی

   رئیس مرکز ملی فرش ایران با بیان اینکه هنر صنعت فرش به عنوان یکی از ارکان صادرات غیر نفتی ایران در عرصه بین المللی خوش درخشیده است افزود: با توجه به وجود مواد اولیه و تخصص تولید فرش در داخل ایران و اهمیت آن در ایجاد اشتغال، تقویت فعالیت در این عرصه در فرایند اقتصاد مقاومتی ارزش بالایی دارد.

   به گزارش  شاتا؛ « حمید کارگر » در نشست کمیته فرش دستباف سیستان و بلوچستان گفت: هنر صنعت فرش به عنوان یکی از ارکان صادرات غیر نفتی ایران در عرصه بین المللی خوش درخشیده است. وی افزود: با توجه به وجود مواد اولیه و تخصص تولید فرش در داخل ایران و اهمیت آن در ایجاد اشتغال، تقویت فعالیت در این عرصه در فرایند اقتصاد مقاومتی ارزش بالایی است.
   کارگر بیان داشت: با توجه به خشکسالی های حاکم بر سیستان و بلوچستان، توسعه و ترویج فعالیت در هنر صنعت فرش دستباف می تواند نقش نجات دهنده و بازدارنده در موضوع مهاجرت مردم منطقه ایفا کند.
   وی در ادامه افزود: قانون بیمه قالی باف ها در شش سال قبل مصوب شد و تا سال 92 حدود 480 هزار نفر تحت پوشش این بیمه قرار گرفتند اما به دلیل مشکلات مالی دولت، پس از آن آمار این افراد افزایش پیدا نکرد، بر این اساس برنامه ریزی شد به جای ایجاد بار مالی برای دولت به دنبال راه کارهای جدید رفت.
   کارگر در ادامه اعلام داشت: برای حل مشکل بیمه قرار شد با پایش و شناسایی قالی باف ها، افراد بیمه شده که در این عرصه فعالیت غیر حقیقی دارند حذف و به جای آنان، فعالان حقیقی تحت پوشش قرار گیرند.
   وی خاطر نشان کرد: همچنین در برنامه بودجه سال 95 قرار است 600 هزار نفر قالی باف تحت پوشش بیمه قرار گیرند. وی ادامه داد: برای حمایت از فروش فرش ایرانی مقرر شده است صندوق مهر کار آفرینی از ابتدای سال آینده به منظور خرید فرش تا سقف 100 میلیون ریال تسهیلات اعطا کند.
   رئیس مرکز ملی فرش ایران اظهار داشت: کیفیت مطلوب فرش سیستان سبب ثبت ملی آن شده و امید است در آینده ای نزدیک این فرش به ثبت جهانی نیز برسد. کارگر با تاکید بر غافل نشدن از بکارگیری طرح های جدید و بازار پسند در تولید فرش سیستان تصریح کرد: باید طرح های مدرن و جدید را در قالبی اصیل در این فرش جای داد که برای محقق شدن آن فارغ التحصیلان دانشگاهی این رشته می توانند نقش عمده ای ایفا کنند.
   وی ادامه داد: اتاق بازرگانی و صدا و سیمای سیستان و بلوچستان نیز برای ترویج و معرفی فرش سیستان می توانند نقش موثری داشته باشند.
   کارگر افزود: مقرر شده است تا جشنواره گره زرین که به دلایل مختلف در سال های اخیر برگزار نمی شد، با رویکردی جدید با حضور نمایندههای فرش استان در تهران برگزار شود.
   رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت سیستان و بلوچستان نیز با اشاره به اینکه صنعت فرش یکی از صنایع موفق ملی در جهان به حساب می آید گفت: با وجود فعالیت سایر کشور در این زمینه، ایران اسلامی هنوز قدرت برتر فرش جهان است.
   « نادر میرشکاری » اظهار داشت: فرش سیستان و بلوچستان با طرح های مختلف سنتی و مدرن و کیفیت خوب جایگاه مناسبی در کشور دارد که ثبت ملی فرش سیستان نشان از تایید این ادعا است.
   وی خاطرنشان کرد : اهمیت دادن به فرش دستباف سیستان و برنامه ریزی در این حوزه از نظر آموزش ، بیمه قالیبافان و در نظر گرفتن تسهیلات برای پشتیبانان این حرفه سبب ایجاد اشتغال پایدار در منطقه سیستان خواهد شد .
    لازم به ذکر است : در پایان این جلسه تفاهم نامه مشترک فی مابین سازمان صنعت، معدن و تجارت سیستان و بلوچستان، استانداری و مرکز ملی فرش ایران به منظور توسعه کیفیت و حمایت از صنعت فرش استان امضا شد.

    

   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی: