• اشتغال 39 هزار نفر در واحدهای صنایع غذایی خراسان‌رضوی

   اشتغال 39 هزار نفر در واحدهای صنایع غذایی خراسان‌رضوی

   رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان خراسان رضوی گفت: 836 فقره پروانه بهره‌برداری در زمینه صنعت غذا در خراسان‌رضوی با اشتغالزایی 39 هزار نفر صادرشده است.

   به گزارش شبکه اطلاع رسانی تولید  وتجارت ایران ( شاتا)،« راضیه علیرضایی» گفت: در استان 836 واحد دارای پروانه بهره‌برداری صنایع غذایی با سرمایه‌گذاری 16 هزار و 242 میلیارد ریال و با اشتغال 38742 هزار نفر می باشند.
   وی خاطرنشان کرد: این رقم در مقایسه با کل صنایع غذایی کشور از نظر تعداد 8 درصد, سرمایه‌گذاری 9 درصد و از نظر اشتغال 11 درصد را شامل می‌شود.
   وی با اشاره به اینکه این صنعت از نظر سرمایه گذاری بعد از کانی غیرفلزی , صنایع فلزی و شیمیایی چهارمین و از نظر اشتغال اولین رتبه را بین صنایع استان دارد تصریح کرد: صنایع غذایی در مقایسه با سایر بخشهای صنعتی استان از نظر تعداد 15 درصد , از نظر حجم سرمایه گذاری 16 درصد و از نظر اشتغال 21 درصد را شامل می شود .
   علیرضایی گفت : اکثر واحدهای صنایع غذایی استان , صنایع کوچک و متوسط محسوب می شوند که می توان, تاثیر سریع بر فعال شدن دیگر حلقه های زنجیره تامین , افزایش مستقیم توان مصرف , انتقال سریع منابع دریافتی به بخشهای دیگر و تحریک آنها و سرعت بالای تاثیرگذاری مستقیم روی صنایع بالادستی , جنبی و بازار مصرف را  از مزایای این واحدها برشمرد.
   وی توسعه و پیشرفت صنعت غذا همگام با استانداردهای جهانی حائز اهمیت  دانست و  افزود : فناوری های جدید از جمله نانو برای ماندگاری بیشتر , بهبود کیفیت , افزایش کارایی فرایندهای تولید و بسته بندی های مناسب مبتنی بر سلامت و بهداشت سازگار با محیط زیست  همراه با بهینه سازی مصرف انرژی از اولویت های سرمایه گذاری در این رشته صنعتی خواهد بود .
   رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان‌رضوی با بیان اینکه عمده صادرات صنایع غذایی به کشورهای نزدیک صورت می‌گیرد، افزود: مهم‌ترین بازار های هدف صادراتی برای محصولات صنایع غذایی استان , کشورهای افغانستان , تاجیکستان, ترکمنستان, روسیه, هنگ کنگ, عراق, امارات, قرقیزستان, عربستان و ... می باشند.
   علیرضایی یادآور شد: در سال 1393 , صادرات 362 هزارتن محصولات صنایع غذایی به ارزش 300 میلیون دلار از خراسان‌رضوی صورت گرفته است.

   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی: