• کمبود سرمایه و افراد متخصص مانع توسعه بخش معدن است

   معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت:

   کمبود سرمایه و افراد متخصص مانع توسعه بخش معدن است

   معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: پهنه توسعه کشور در حوزه معدن بدست افرادی است که نه سرمایه دارند و نه توان کار و این مساله مانع توسعه همه جانبه و اشتغال زایی شده است.

   به گزارش "شاتا" جعفر سرقینی افزود: بخش معدن ویژگی های خاص خود را دارد و سرآغاز همه کارهای صنعتی بوده و متعلق به عموم مردم است که باید در حفظ و بهره برداری از آن گام برداریم.
   وی با بیان اینکه معدن آغاز تجارت است و قانون دارد و دلبخواهی اداره نمی شود، گفت: بخش معدن در توسعه و اقتصاد مقاومتی دارای موقعیت ویژه و توسعه پایدار است و در تحریم ها کمترین آسیب را داشته است.
   معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار کرد: صنایع معدنی بدون تعرفه غیر متعارف اداره می شود و در جهان کار معدن از اکتشاف شروع خواهد شد لذا این امر باید با ثبت محدوده مطابق باشد.
   وی با بیان اینکه حوزه معدن نیازمند برنامه ریزی، نظارت و دقت لازم است، گفت: در حوزه اکتشاف معدن سرمایه گذاران باید ورود پیدا کنند.
   سرقینی بیان کرد: لازم است سازمان های تابعه استانی و شهرستانی زمینه اکتشاف معادن را برای افرادی فراهم کنند که اعتبارات و منابع مالی لازم را در خصوص اکتشاف معادن داشته باشند و از این پروانه ها برای اکتشاف استفاده کنند.
   وی با اشاره به اینکه ثبت محدوده به شکل هندسی، منظم و چهار ضلع ماکسیمم امکانپذیر است، افزود: متاسفانه پروانه هایی داریم که از سال 83 تاکنون اعتبار دارند در حالی که بر اساس تمامی قوانین قبل و بعد از انقلاب، عمر پروانه اکتشاف یک سال و در موارد خاص سه سال است.
   وی ادامه داد: اکنون 32 پروانه از یک شخص کشف شده که این مساله ناشی از بی تدبیری و عدم نظارت دقیق است و ابطال پروانه های راکد در حوزه معدن ضروری است.
   معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت افزود: سال گذشته 420 میلیون تن مواد معدنی در کشور استخراج شده است و در سال جاری روند رو به رشد استخراج مواد معدنی و توسعه پایدار حوزه معدن کشور استمرار دارد.
   سرقینی با اشاره به تعهد هزار و 800 میلیارد تومانی بخش معدن در بودجه حقوق دولتی کشور در سال جاری، اظهار کرد: تا آخر مهر سال جاری تنها 230 میلیارد تومان از این میزان دریافت شده است و وصول این میزان عزم جدی می خواهد.

    

   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی: