• «بیشکک» برای همکاری با تهران هراسی از تحریم‌ها ندارد

   معاون نخست وزیر قرقیزستان:

   «بیشکک» برای همکاری با تهران هراسی از تحریم‌ها ندارد

   «بیشکک» برای همکاری با تهران هراسی از تحریم‌ها ندارد

   معاون نخست وزیر قرقیزستان در دیدار با معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت کشورمان ضمن اشاره به توانمندی‌های بالای ایران در عرصه‌های مختلف اقتصادی، اظهار داشت: قرقیزستان برای همکاری با ایران هراسی از تحریم‌ها ندارد.

   به گزارش "شاتا" ، «والری دیل» معاون نخست وزیر قرقیزستان امروز در دیدار با «محسن صالحی‌نیا» معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت کشورمان ضمن استقبال از برگزاری نمایشگاه اختصاصی ایران در قرقیزستان و تشکر از زحمات طرف ایرانی در راه‌اندازی آن، این امر را موجب تعمیق روابط اقتصادی 2 کشور برشمرد.
   وی با اشاره به اینکه 2 کشور در سال‌های برقراری روابط دیپلماتیک روابط گرمی داشته‌اند، ایران و قرقیزستان را دارای مناسبات تاریخی و فرهنگی کهن برشمرد که در بحث مذهبی نیز اشتراکات دینی مشترکی دارند و این مسئله می‌تواند فضای همکاری گسترده‌ای را در همه زمینه‌ها فراهم سازد.
   والری دیل با ابراز خرسندی از برقراری پرواز مستقیم بین ایران و قرقیزستان، از تلاش بیشکک برای تسهیل در امر صدور ویزا برای شهروندان کشورمان خبر داد و تصریح کرد: هم‌اکنون در مرحله عمل و عمق بخشیدن به روابط 2 کشور قرار داریم.
   این مقام عالی‌رتبه قرقیزستان اظهار داشت: بیشکک برای همکاری با ایران از تحریم‌های اعمال شده علیه کشورمان هراسی نداشته و امیدوار است که در راستای گسترش همکاری‌ها با تهران، گام‌های عملی در این زمینه برداشته شود.
   معاون نخست وزیر قرقیزستان در ادامه با اشاره به الحاق قرقیزستان به اتحادیه گمرکی در سال جدید میلادی، از کارآفرینان و سرمایه‌گذاران ایرانی دعوت کرد تا از طریق قرقیزستان در بازار 170 میلیونی این اتحادیه حضور فعال‌تری داشته باشند.
   وی در بخش دیگر سخنان خود با بیان اینکه باید با بررسی پتانسیل‌های موجود در 2 کشور، اهداف مختلفی را برای تقویت روابط فیمابین برنامه‌ریزی کرد، از آمادگی بیشکک برای ارائه طرح‌هایی در زمینه همکاری در بخش کشاورزی خبر داد.
   این مقام قرقیز افزود: هم‌اکنون بین 2 کشور کمیسیون حقوقی مشترک وجود دارد که می‌تواند استحکام‌بخش روابط اقتصادی فیمابین باشد.
   والری دیل ادامه داد: در بخش معادن نیز قرقیزستان دارای پتانسیل‌های خوبی است که در این رابطه در وزارت صنعت ، معدن و تجارت کشورمان ظرفیت‌های بالایی برای استفاده از معادن قرقیزستان وجود دارد.
   معاون نخست وزیر قرقیزستان در بخش دیگر سخنان خود ضمن استقبال از تبادل هیئت‌های تجاری بین 2 کشور و
   برگزاری همایش‌های مربوط به سرمایه‌گذاری مشترک، پروژه راه‌آهن ایران- ترکمنستان- قزاقستان را یک طرح لجستیکی خوب برشمرد که شرایط مطلوبی را برای توسعه فعالیت‌های اقتصادی ایران در منطقه آسیای مرکزی فراهم می‌سازد.
   «محسن صالحی‌نیا» معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت کشورمان نیز در سخنان خود با اشاره به تأکید رؤسای جمهور 2 کشور بر تقویت همکاری‌های فیمابین، ابراز امیدواری کرد که نمایشگاه اختصاصی ایران در قرقیزستان مورد استقبال مردم و بخش‌های اقتصادی این کشور قرار گیرد ضمن آنکه از معاون نخست وزیر قرقیزستان نیز برای حضور در مراسم افتتاحیه نمایشگاه اختصاصی کشورمان دعوت کرد.
   وی با بیان اینکه ایران ظرفیت‌های بسیار خوبی در بخش صنایع و معادن، ساخت نیروگاه، صنایع پتروشیمی، تولید خودرو، مواد خوراکی، لوازم خانگی و غیره دارد، پیشنهاد کرد با توجه به فعالیت خوب زمین‌شناسی در کشورمان، از ظرفیت متخصصان ایرانی در عرصه اکتشاف و بهره‌برداری از معادن قرقیزستان استفاده شود.
   صالحی‌نیا همچنین از معاون نخست وزیر قرقیزستان برای سفر به کشورمان دعوت کرد و افزود: در کمیسیون مشترک اقتصادی 2 کشور می‌توان محورهای فعالیت در بخش‌های مختلف را تعیین و برای تقویت مناسبات فیمابین برنامه‌ریزی کرد.
   معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت کشورمان در بخش دیگر سخنان خود ضمن ابراز آمادگی کشورمان برای تقویت همکاری‌ها با قرقیزستان در چارچوب برنامه توسعه این کشور، استان خراسان رضوی را دارای ظرفیت بالا در بخش اقتصادی برشمرد که می‌تواند در زمینه صنایع و پروژه‌های زیرساختی محور همکاری‌های کشورمان با قرقیزستان قرار گیرد.
   وی همچنین تصریح کرد: بسیار خوب است که هرساله تقریبا در ماه سپتامبر نمایشگاه اختصاصی ایران در قرقیزستان برگزار شود تا در پرتو این مسئله، امکان توسعه فعالیت‌های مؤثرتر بعدی در راستای تحقق تقویت مناسبات 2 کشور فراهم شود.

    

   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی: