• توسعه فناوری و صنایع پیشرفته در گرو توجه وتمرکز مستمر است

   پیش نویس استراتژی صنایع پیشرفته تدوین شد

   توسعه فناوری و صنایع پیشرفته در گرو توجه وتمرکز مستمر است

   توسعه فناوری و صنایع پیشرفته در گرو توجه وتمرکز مستمر است

   رئیس مرکز توسعه فناوری و صنایع پیشرفته وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: برای رسیدن به جایگاه مطلوب توسعه فناوری و صنایع پیشرفته درکشور، توجه به این صنعت باید بیش از پیش مدنظر قرار گیرد.

   به گزارش شاتا ، « حسن آقا کثیری» با اشاره به فعالیتها و اقداماتی که این مرکز در  طول یکسال اخیر انجام داده است به موضوع تعاملات دوجانبه با دستگاههای مختلف مختلف در راستای ارتقاء جایگاه بخش صنعت، معدن و تجارت اشاره کرد و افزود: دراین زمینه تفاهم نامه همکاری با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با عنوان «گسترش تعاملات و هم افزایی بخش تولید و تجارت با بخش پژوهشی کشور و کمک به تحقق اقتصاد دانش بنیان وهمچنین توافق نامه همکاری با همین معاونت با عنوان« توانمندسازی استعدادهای برتر» به انجام رسیده است.

   وی بر ضرورت توجه هرچه بیشتر به صنایع پیشرفته تاکید کرد و گفت: دراین راستا پیش نویس استراتژی صنایع پیشرفته و تدوین پیش نویس مصوبه تعریف، مصادیق و نحوه استقرار صنایع پیشرفته را تهیه کردیم که امیدواریم بتواند گامی مثبت در جهت ارتقای این صنعت باشد.

   رئیس مرکز توسعه فناوری و صنایع پیشرفته در ادامه، بررسی درخواستهای دریافت جواز تاسیس و پروانه بهره برداری بنگاه های صنایع پیشرفته را نیز از دیگر مواردی برشمرد که توسط این مرکز صورت گرفته است .

   به گفته وی؛ بررسی و ارزیابی تشخیص صلاحیت شرکت ها و موسسات دانش بنیان و   تهیه و تصویب پیش نویس پروپزال برگزاری اولین سمینار و نمایشگاه تخصصی منطقه ای صنایع پیشرفته  نیز از فعالیتهایی دیگری بوده است که در طول یکسال اخیر توسط این مرکز انجام شده است.

   آقا کثیری در ادامه سخنان خود با بیان اینکه تشکیل کارگزاری ارزیابی صلاحیت شرکتها و مؤسسات دانش بنیان با نظارت این مرکز انجام می شود تصریح کرد: تلاش شده تا   انطباق فرآیندهای ارزیابی بنگاه های صنایع پیشرفته با شرکتها و مؤسسات دانش بنیان به خوبی صورت بگیرد که در این راستا بررسی و ارزیابی تشخیص صلاحیت 28 شرکت در مدت مذکور انجام شده است.  

   وی در ادامه با تاکید بر اهمیت صادرات و توسعه آن در بخش های مختلف یادآور شد: تشکیل کارگروه تخصصی «توسعه صادرات محصولات زیست فناوری» با همکاری ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و برگزاری 4 جلسه با حضور نمایندگان بخش خصوصی و سازمانهای مرتبط از فعالیتهایی بوده که با نگاه به این موضوع شکل گرفته است. 

   آقا گثیری همچنین تبادل ارتباطات و توسعه همکاریهای ایران با دیگر کشورها را در اتقای جایگاه کنونی بخش فناوری و صنایع پیشرفته کشور حائز اهمیت خواند و گفت:  برگزاری نشست «مرکز منطقه علوم و انتقال فناوری اتحادیه کشورهای حاشیه اقیانوسیه هند(IORA)» با محوریت نوآوری، فناوری های پیشرفته، تحقیق و توسعه و تجاری سازی با حضور نمایندگان مرکز منطقه ای کشورهای حاشیه اقیانوسیه هند با این هدف انجام شد.

   وی در ادامه دیگر اقدامات این مرکز را در طول یکسال اخیر مورد اشاره قرار داد و افزود: همکاری های فرابخشی و مشارکت فعال با سایر سازمانها، از جمله ستاد انرژی های نو معاونت علمی و فناوری در کارگروه های تخصصی، ستاد توسعه زیست فناوری و ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و همچنین شورای علوم، تحقیقات و فناوری از آن جمله می باشند.

   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی: