• راهکارهایی برای حمایت از کالای ایرانی/ آنچه فعالان بخش خصوصی گفتند

   گزارش ویژه شاتا؛

   راهکارهایی برای حمایت از کالای ایرانی/ آنچه فعالان بخش خصوصی گفتند

   راهکارهایی برای حمایت از کالای ایرانی/ آنچه فعالان بخش خصوصی گفتند

   با آغاز سال جدید هجری خورشیدی و نام گذاری آن تحت عنوان «حمایت از کالای ایرانی»، این موضوع بیش از پیش مورد توجه تولیدکنندگان و فعالان بخش خصوصی قرار گرفت. آن ها علاوه بر شناخت موانع و چالش های موجود در این مسیر، راهکارهایی را نیز با هدف پیاده سازی شعار مذکور ارایه دادند.

   به گزارش شاتا، حمایت از کالای ایرانی هرگز به معنای حمایت بی‌چون و چرا از کالای بی‌کیفیت و خالی کردن میدان از وجود رقیب برای یکه تازی هرتولید‌کننده‌ای نیست. حمایت از کالای ایرانی یعنی فراهم ساختن بستر ارتقای کیفی محصولات داخلی برای حضور در بازارهای بین‌المللی و رقابت با همتایان خود.

   باید شاخص‌های حمایت از کالای ایرانی را تعریف کنیم تا نوع حمایت‌ها و جهت‌گیری‌ها نیز روشن شود. به‌عنوان نمونه باید زیربناهای تولید یک کالا ازسوی تولیدکننده داخلی صرف ارتقای کیفیت و افزایش بهره‌وری و همچنین مناسب بودن نرخ و رقابت‌پذیری شود. حمایت‌ها از کالای ایرانی نباید بدون بهره‌وری و رقابت‌پذیری باشد، زیرا به‌طورعمده بهره‌برداری خوبی هم از آنها نخواهد شد.

   حمایت از کالای ایرانی نیازمند روانسازی قوانین و مقررات است

   رییس خانه معدن ایران پیشنهاد کرد که به منظور تحقق شعار سال در بخش معدن، قوانین و مقررات این بخش شفاف سازی شده و فضا برای رانت ها تخلیه شود، همچنین باید نگاه ها را در استفاده از فرصت ها و ظرفیت های موجود تغییر داد.

   محمدرضا بهرامن با تاکید بر اینکه در زمینه شناخت از ذخایر معدنی کشور هنوز در آغاز راهیم، بیان داشت: برخی در کشور از سهم نسل های آینده در بخش معدن سخن به میان می آورند، در حالی که در بسیاری موارد هنوز اکتشافات به نتیجه نرسیده است.

   وی اضافه کرد: در این مسیر، تشکل های وابسته به بخش معدن به عنوان ابزارهایی تجربی و ارزشمند نقشی تاثیرگذار داشته و توجه به آنها آثاری ارزشمند برای دولت و تصمیم سازان به همراه خواهد داشت.

   مجلس برای «حمایت از کالای ایرانی» قانون تصویب می کند

   همچنین رییس کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی مجلس شورای اسلامی در این باره گفت: قرار بود طرح یک یا دو فوریتی برای «حمایت از کالای ایرانی» در مجلس بررسی شود اما در نهایت مقرر شد موادی با این موضوع در «قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی» تصویب شود.

   حمیدرضا فولادگر در سی‌و‌پنجمین نشست هیات نمایندگان اتاق ایران افزود: حمایت از کالای ایرانی چهار الزام دارد که شامل بهبود فضای کسب و کار، اجرای اصل 44 قانون اساسی، مبارزه با قاچاق کالا و جلوگیری از واردات بی رویه است.

   وی ادامه داد: برای حمایت از این برنامه، مصرف کنندگان، تولیدکنندگان و حاکمیت باید به طور سه جانبه عمل کنند و از تولیدکننده انتظار داریم تولیدی رقابت پذیر داشته باشند و بتواند رضایت مشتری را جلب کند.

   اعطای مشوق های مستقیم به بخش های تولیدی

   رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، راهکارهای عملیاتی شدن حمایت از کالای ایرانی را تشریح کرد و گفت : سال جدید توسط رهبر معظم انقلاب با عنوان حمایت از کالای ایرانی نامگذاری شده است؛ انتخابی بسیار به‌ جا و شایسته با توجه به بحران‌هایی پیش رو است.

   غلامحسین شافعی در سی ‌و‌ پنجمین نشست هیات نمایندگان اتاق ایران تصریح کرد: خرید کالای ایرانی توسط مردم و نهادهای دولتی، بحث حمایت از منظر تقاضاست و انواع اصلاحات و بسترسازی نهادی و اعطای مشوق‌های مستقیم به بخش‌های تولیدی از قبیل کاهش مالیات‌ها، افزایش یارانه‌های بخش تولید، اعطای تسهیلات با نرخ بهره کمتر، کاهش حق بیمه و سایر موارد حمایت‌های غیرمستقیم و مستقیم از منظر عرضه است.

   وی اضافه کرد: ریشه مشکلات موجود در بخش تولید کالا در کشور بر اساس اولویت ابتدا نه از طرف تقاضا بلکه از طرف عرضه در کشور پدید آمده است. در اینجا لازم است که نقش مصرف‌کنندگان و نقش حاکمیتی و تصمیم‌گیرندگان کشور در خصوص بحث حمایت از کالای ایرانی از یکدیگر تفکیک شوند.

   کاهش قوانین ضد تولید و بروکراسی اداری

   از سوی دیگر رییس خانه صنعت معدن تجارت جوانان ایران در پیام خود در خصوص حمایت از کالای ایرانی در سال جدید آورده است:

   نکته حائز اهمیت که باید توجه ویژه تمامی تولیدکنندگان و مسؤولین را به خود جلب کند، برندسازی قوی در عرصه داخلی و خارجی است چراکه کالای باکیفیت را نمی‌توان بدون معرفی و برندسازی جهانی به بازارهای مختلف معرفی کرد زیرا این روزها در جنگ اقتصادی مولفه اول برند و ایجاد علاقه در بین خریداران است.

   رضا امیدوار تجریشی در این پیام یادآور شد: با هموارسازی و کم کردن دغدغه تولیدکننده از درگیری‌های روزانه اعم از مواد اولیه و ماشین‌آلات، کم کردن قوانین ضد تولید و بروکراسی اداری و مبارزه با فساد، می‌تواند در این راه گام برداشت که در این راستا نقش قوه قانون‌گذار در تسهیل این امور بسیار حائز اهمیت است و با بازنگری در قوانین می‌تواند، سدهایی که در میان راه توسعه وجود دارد، برداشته شود.

   وی در پایان نیز تصریح کرد که دولتمردان به شایستگی از جوانان بهره برداری کنند و این نیروهای تازه نفس و با جهانبینی وسیع و آگاه از علوم روز دنیا را در تمامی مقاطع به درستی به کارگیرند و در این راستا، دولت نیز می‌تواند با جوان‌سازی خود و استفاده از افکار و خلاقیت‌ها و استعدادهای آنها گام مثبتی بردارد.

   عدم داشتن کیفیت، مصرف کننده را به سمت خرید کالای مشابه خارجی سوق می دهد

   نایب رییس اتاق بازرگانی ایران نیز گفت: قیمت و کیفیت کالا تعیین کننده سلیقه مصرف کننده است. حسین سلاح‌ورزی افزود: محدودیت های تعرفه ای می تواند بطور کوتاه مدت بازار را به سمت خرید کالای تولید شده داخلی پیش ببرد اما دوام نخواهد داشت زیرا عدم داشتن کیفیت، مصرف کننده را به سمت خرید کالای مشابه خارجی سوق می دهد و در نهایت با ایجاد کشش بازار منجر به قاچاق کالای مشابه خارجی خواهد شد.

   وی ادامه داد: در خرید کالای ایرانی جز خواست مردم و مصرف کننده؛ اصرار ، اجبار و محدودیت ها نمی تواند بازار و مشتری را به سمت خرید تولیدات داخلی هدایت کرد.

   کلام آخر...

   تولید ملی مقدمه ای خواهد بود بر اشتغال زایی و کارآفرینی و افزایش بهره وری در تمامی عرصه ها و همچنین باعث بهبود وضعیت اجتماعی، زندگی مردم و و همچنین کاهش نرخ تورم و اثرات مثبت در اقتصاد که منجر به رشد و ترقی کشورمان خواهد شد.

   تولید کنندگان خود نیز با استفاده از روشهای نوین بازاریابی و استفاده از تکنولوژیهای جدید بسته بندی و نوآوری در ارائه محصولات و بومی سازی محصولات و همچنین در کنار آن به اندیشه جهانی کردن محصول و استفاده از راهکارهای کاهش قیمت تمام شده و به روز بودن محصولات و انطباق آن با استاندارد های جهانی و ایجاد جذابیت در ارائه محصولات و تنوع در ارائه آن و فدا نکردن کیفیت در قبال کمیت که خود می تواند ضربه ی بزرگ بر این عرصه بگذارد توجهی خاص داشته باشند.

   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی: